Жаҳон божхона ташкилоти Бош котиби замонавий транспорт логистика марказида бўлди
Бугун куннинг иккинчи ярмида Жаҳон божхона ташкилоти Бош котиби К.Микурия Президентимиз ташаббуси билан Зангиота туманида 14 гектар ҳудудда барпо этилган “High Way Logistics Centre” замонавий транспорт логистика марказига ташриф буюрди.
Бу ерда бир вақтнинг ўзида 300 та юк автомашинасини қабул қилиш имконияти ва божхона назорати остида товарларни сақлаш учун божхона омбори фаолияти йўлга қўйилган. “Арк булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона постининг ҳам бевосита мазкур логистика марказида иш бошлагани тадбиркорлар учун айни муддао бўлди.
Постда рухсатнома ҳужжатларини берувчи турли идоралар, банк, логистика ва брокерлик ташкилотлари вакилларининг бир дарча тамойили асосида иш юритаётгани, “фронт-офис”лар хизматининг йўлга қўйилганлиги, юкларни сканер қилувчи замонавий ва жаҳон талабларига тўлиқ жавоб берувчи рентген қурилмалари билан жиҳозланганлиги божхона назорати ва расмийлаштирувининг қисқа муддатларда амалга ошишига хизмат қилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, экспорт шартномаларини божхона органларида ҳисобга қўйиш, ташқи иқтисодий фаолият (ТИФ) товарлар номенклатураси кодларини аниқлаш учун эксперт хулосасини тақдим этиш каби тартиблар бекор қилинди, содда қилиб айтганда божхона соҳасидаги рухсат беришга доир 10 турдаги рухсатнома ва тартиботлардан воз кечилди.
Эндиликда ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари божхона брокерларига мурожаат қилмасдан туриб. тўғридан-тўғри интернет орқали реал вақт режимида божхона органларига божхона юк декларациясини тақдим этиш имкониятига эга бўлишди.
Бу жараёнда уларни қўллаб-қувватлаш, амалий кўмак бериш мақсадида 2019 йил 1 февралдан бошлаб Тошкент минтақасидаги божхона постларида тадбиркорларга божхона юк декларацияларини тўлдириш бўйича тажриба тариқасида беғараз хизмат кўрсатувчи махсус “фронт-офис” гуруҳлари иш бошлади.
Шунингдек, тадбиркорларимиз шартнома тузмасдан, тўловни интернет тармоғи орқали халқаро тўлов тизимлари ёрдамида амалга оширган ҳолда, битта инвойс асосида 5000 АҚШ долларигача бўлган миқдордаги товар ва хизматларни экспорт қилиш имконига эга бўлишди.
2018 йилда соҳага 17 турдаги ахборот тизимлари ҳамда 4 та интерактив хизматлар, шу жумладан “Интеграциялашган тариф” хизмати жорий қилинди. Шу зайлда айни пайтда божхона органлари фаолиятида қўлланилаётган ахборот тизимлари сони 40 дан ошди.
Божхона расмийлаштируви жараёнларнинг автоматлаштирилганлиги туфайли 99.9% божхона юк декларациялари электрон шаклда расмийлатирилмоқда. Тадбиркорларнинг масофадан туриб, электрон шаклда божхона органларига тақдим қилаётган божхона юк декларацияларини қабул қилиш, тақсимлаш ва рўйхатга олиш ишларига атиги 5 дақиқа сарфланмоқда, холос. Вахоланки, илгари бунинг учун 2 соат вақт сарфланарди.
Халқаро савдода товарлар етказиб бериш занжирининг хавфсизлигини таъминлаш мақсадида, ҳозирги кунда республиканинг юк ўтиш хажми катта бўлган 16 та автомобиль ва темир йўл чегара божхона постларига ўрнатилган 18 та инспекцион-кўрик комплекслари божхона назорати жараёнида қўлланилмоқда. 2018 йил ва 2019 йил бошида 4 та темир йўл чегара божхона постларига қиймати 16 миллион АҚШ доллари бўлган 4 та испекцион-кўрик комлекслари ўрнатилди.
Замонавий транспорт логистика марказидаги мавжуд шарт-шароитлар Бош котибда чуқур таассурот қолдирди.

The Secretary-General of the World Customs Organization visited the modern transport logistics center
3036
In the second half of the day the guest visited the “High Way Logistics Center” a modern transport logistics center, built on 14 hectares in Zangiota district.
There is a possibility of accepting 300 trucks simultaneously and established customs warehouse for goods storage under customs control. It is also good for entrepreneurs that the customs post of foreign economic activity "Ark Bulak" works at this logistics center.
Situating of representatives of various agencies, banks, logistics and brokerage organizations that provide permits for documents based on a single-source principle, installation of front-office service, modern X-ray equipment that fully meets world standards for scanning of cargo makes easy and fastens the process of customs control and registration.
It should be noted that such procedures as issuance of export contracts in customs authorities, provision of experts' conclusions for identification of foreign economic activity (FEA) goods nomenclature code were abolished, in general 10 types of permition documents for customs clearance were cancelled.
Participants of foreign economic activity are no longer interested in applying to customs brokers. They can deliver a customs cargo declaration directly to the Customs authorities via the Internet in real-time mode.
Starting from February 1, 2019, as an experience, special "front-office" groups, which provide free service on filling customs cargo declaration, were opened at the customs posts in the Tashkent region to support them in this process.
Our businessmen also have the opportunity to export goods and services worth not more than $ 5,000 based on a single invoice, without making a deal, with the help of payment through international payment systems.
In 2018, in customs sphere 17 types of information systems and 4 interactive services, including the "Integrated tariff" service were introduced. Thus, the number of information systems currently used by the Customs authorities has exceeded 40.
Due to the automated process of customs clearance, 99.9% of the total volume of customs cargo declarations is being processed electronically. Only 5 minutes are spent for reception, distributing and registering customs declarations, sent by entrepreneurs electronically to the Customs authorities on a remote basis. By the way, it took 2 hours before.
In order to ensure the security of the supply chain in international trade, 18 inspection complexes are being used for customs control in 16 automobile and railroad crossing customs posts. In 2018 and at the beginning of 2019, four railroad checkpoints were installed with inspection complexes worth $16 million.