Давлат божхона қўмитасида Туркия элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан ташқи сиёсат борасида хорижий давлатлар билан конструктив ва ўзаро манфаатга асосланган жадал ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Ўзаро ҳамкорликнинг янги босқичи Ўзбекистон-Туркия алоқаларида ҳам ўзининг яққол ифодасини топмоқда.
2019 йил 27 февраль куни Давлат божхона қўмитасида Туркия Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Меҳмет Сурейя Эр билан бўлиб ўтган учрашувда ҳам айни шу жиҳатлар эътироф қилинди.
Суҳбат давомида меҳмонларга сўнгги икки йил давомида божхона соҳасида амалга оширилган ислоҳотлар ҳақида маълумотлар берилди.
Шунингдек, Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматларининг ўзаро ҳамкорлигига доир муҳим масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари ўртасида ўзаро ҳамкорлик алоқалари 1997 йил 18 ноябрда Анқара шаҳрида имзоланган “Божхона соҳасида ҳамкорлик ва ўзаро ёрдам кўрсатиш тўғрисида”ги Битимга асосланади.
Мазкур битимга асосан ҳозирда иккала мамлакат божхона идоралари ўзаро сўровномалар юбориш орқали божхона ҳуқуқбузарликларини тадбиқ қилиш ва уларни аниқлаш имконига эга бўлмоқдалар.
Туркия Президенти Ражаб Тойиб Эрдўғоннинг 2018 йил апрель ойида республикамизга ташрифи доирасида Ўзбекистон ва Туркия божхона хизматлари ўртасида Божхона кенгаши ташкил қилиш тўғрисида Баённоманинг имзоланиши эса икки томонлама ҳамкорликни кенгайтиришда долзарб аҳамият касб қилмоқда.
Учрашувда асосий эътибор Давлат божхона қўмитаси ташаббуси билан ишлаб чиқилган Ўзбекистон ва Туркия ўртасида ташқи савдо соҳасида статистик маълумотлар алмашиш бўйича битимни қисқа муддатларда имзолаш масалаларига қаратилди.
Учрашув очиқ ва конструктив руҳда бўлиб ўтди.
Тадбир якунида элчи жаноблари Давлат божхона қўмитасидаги Божхона тарихи музейи билан яқиндан танишди ва Фахрий меҳмонлар китобига ўз таассуротларини ёзиб қолдирди.

A meeting with the Turkish Ambassador took place at the State Customs Committee
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev is carrying out intensive foreign policy reforms with constructive and mutually beneficial relations with foreign countries. The new stage of mutual cooperation is also reflected in the Uzbek-Turkish relations.
The same had been noted during the meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey Mehmet Sureyya Er, at the State Customs Committee On February 27, 2019.
During the conversation, the guests were informed about the reforms in the customs sector over the past two years.
The sides also discussed key issues of cooperation between the customs services of Uzbekistan and Turkey.
Collaboration between Uzbekistan and Turkey's customs services is based on the Agreement on Cooperation and Mutual Assistance in the Field of Customs, signed on 18 November 1997 in Ankara.
Under this agreement, customs authorities of both countries are now able to identify customs violations through mutual inquiries.
Signing of the Protocol on the Establishment of the Customs Council between the Customs Service of Uzbekistan and Turkey within the framework of the visit of Turkish President Rajab Toyib Erdoğan to our Republic in April of 2018 plays an important role in expanding bilateral cooperation.
The main focus of the meeting was the signing of an agreement on the exchange of statistical data in the field of foreign trade between Uzbekistan and Turkey, initiated by the State Customs Committee in the shortest possible time.
The meeting was open and constructive.
At the end of the event, the Ambassador got acquainted with the Customs History Museum of the State Customs Committee and wrote an his impressions on the Book of Honorable Guests.