Божхона постида 509 грамм тилла тақинчоқлар бемаврид “жилоланди”
Давлат божхона хизмати органлари томонидан тилла ва заргарлик буюмларини божхона чегаралари орқали ноқонуний равишда олиб чиқилишига қарши қаратилган чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Ғишткўприк” чегара-божхона постида қўшни давлатга чиқиб кетаётган фуқаро С.М.нинг безовталаниши божхоначиларда бежиз шубҳа уйғотмаган экан.
Ушбу шахс холислар иштирокида кўздан кечирилганида, бўйнига  ва қўлларига тақиб олган ҳолда 4 турдаги тилла тақинчоқларни яширинча олиб чиқмоқчи бўлганлиги фош бўлди. 295 гр. оғирликдаги мазкур заргарлик буюмларининг умумий қиймати 118 млн. сўмни ташкил қилар экан.
Айни шу куни яна бир фуқаро М.М ҳам 3 турдаги заргарлик буюмларини божхона назоратидан яширинча олиб чиқиш учун юқоридаги каби “усул”ни қўллаб кўрди. Аммо, бу “усул” унга ҳам наф бермади. Натижада, қиймати 85,6 млн. сўмлик 214 гр. оғирликдаги заргарлик буюмларини олиб чиқиш унга “насиб” қилмади.

Пресечены несколько попыток незаконного вывоза ювелирных изделий
Органами государственной таможенной службы продолжаются меры по пресечению незаконного перемещения золотых и ювелирных изделий через таможенную границу Республики Узбекистан.
У сотрудников приграничного таможенного поста «Гишткуприк», УГТК по Ташкентской области, вызвала подозрение одна гражданка, направляющаяся в соседнее государство.
В результате проведенного с участием понятых личного досмотра выяснилось, что эта гражданка, пыталась, сокрыв от таможенного контроля, вывезти золотые украшения 4 видов, общим весом 295 гр., заранее надев их на свою шею и руки. Сумма обнаруженных украшений по предварительным подсчетам составила 118 миллионов сум.
В этот же день, еще одна гражданка таким же способом попыталась вывезти ювелирные украшения за пределы нашей страны. Но, попытка окончилась крахом и план вывоза ювелирных украшений, в количестве 214 грамм на общую сумму 85 миллионов 600 тысяч сум, не удался.