Давлат божхона қўмитасида Қирғизистон элчиси билан учрашув бўлиб ўтди
Давлат божхона қўмитаси Раиси Муротжон Азимов ва Қирғизистон Республикасининг Ўзбекистондаги фавқулодда ва мухтор элчиси Иброҳим Жунусов билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон ва Қирғизистон ўртасида божхона соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидлаш жоизки иккала мамлакат ўртасидаги божхонага доир ҳамкроликка шу вақтга қадар  имзоланган қатор ҳукуматлараро ва идоралараро битимлар мустаҳкам ҳуқуқий асос бўлиб хизмат қилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Қирғизистон Республикаси Ҳукумати ҳузуридаги Давлат божхона хизмати ўртасида 2017 йил 13 декабрда тузилган Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси ўртасида товар ва транспорт воситаларини олиб ўтишда божхона операцияларини амалга оширишнинг соддалаштирилган тартибини («Соддалаштирилган божхона йўлаги») ташкил этиш тўғрисида Битим ўзаро ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқмоқда.
Мазкур битимлар самараси ўлароқ божхона назорати, давлат чегаралари орқали ҳаракатланаётган товар ва транспорт воситалари ҳақида маълумотлар алмашиш, контрабанда ва божхона қоидабузарликларини фош этиш, қурол-яроғ, портловчи, психотроп ва гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш йўналишларида фаол ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Айниқса сўнгги йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг чегарадош давлатлар билан яқин дўстлик ва қўшничилик алоқаларини янада мустаҳкамлашга қаратилган фаол саъй-ҳаракатлари божхона соҳасида ҳам ўзининг амалий ифодасини топмоқда.
Биргина 2018 йилда Ўзбекистон ва Қирғизистоннинг чегарадош ҳудудлардаги ҳудудий божхона бошқармалари раҳбарлари иштирокида 5 маротаба ишчи учрашувлар ташкил қилинди ва муҳим масалалар атрофлича кўриб чиқилган.
Элчи билан учрашувда 2016 йилда фаолияти тўхтатиб қўйилган Қирғизистоннинг Новкент туманидаги “Кенсай” ўтказиш пункти фаолиятини қайта тиклаш масаласи ҳам атрофлича муҳокама қилинди. Наманган вилоятидаги “Учқўрғон” чегара-божхона пости билан туташ мазкур пункт орқали 2011-2015 йиллар давомида 75 мингдан ортиқ фуқаролар ва 2,2 мингдан ортиқ автотранспорт воситалари ҳаракатланган.
“Кенсай” ўтказиш пунктининг қайта тикланиши Андижондаги “Дўстлик” чегара-божхона пости орқали ҳаракатланаётган жисмоний шахслар ва транспорт воситалари оқимининг тартибга солиниши ва сезиларли равишда қисқаришига олиб келади. Натижада, божхона назорати ва расмийлаштируви учун сарфланадиган вақт ҳам янада қисқаради.

The State Customs Committee held a meeting with the Ambassador of Kyrgyz Republic
Chairman of the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan Muratjon Azimov met with Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Kyrgyz Republic in Uzbekistan Ibrohim Junusov.
During the meeting, the sides discussed issues of cooperation between Uzbekistan and Kyrgyzstan in the field of customs.
It should be noted that a number of intergovernmental and interdepartmental agreements signed up  between the two countries serve as a solid legal basis on customs cooperation.
In particular, the Agreement between the State Customs Committee of the Republic of Uzbekistan and the State Customs Service under the Government of the Kyrgyz Republic on creation of simplified procedure for customs operations ("Simplified customs passage") between the Republic of Uzbekistan and the Kyrgyz Republic, concluded on December 13, 2017  takes up mutual cooperation to a new level.
As a result of these agreements, active cooperation has been established in the areas of customs control, exchange of information on moving goods and means of transport across borders, revealing smuggling and customs offenses, combating illicit trafficking of weapons, explosives, psychotropic and narcotic drugs.
Especially in recent years, the active efforts of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoev aimed at strengthening close and friendlyly relations with the neighboring countries have found a practical expression in the customs sphere.
Only in 2018, 5 working meetings with the participation of heads of regional customs departments in the border areas of Uzbekistan and Kyrgyzstan were organized and issues were discussed thoroughly.
At the meeting with the ambassador, the issue of restoration of the Kensay checkpoint in the Novkent district of Kyrgyzstan, which was suspended in 2016, was thoroughly discussed. Over the years 2011-2015, over 75,000 citizens and more than 2,2 thousand vehicles have been driven through the checkpoint "Uchkurgan" in the Namangan region.
The reconstruction of the Kensay checkpoint will bring to the regulation and significant reduction of the flow of individuals and vehicles moving through the Dustlik customs border post in Andijan.