Божхона имтиёзлари ва афзалликлари, уларни қўллаш механизмлари тўғрисида
Мамлакатни жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш мақсадида иқтисодиётни эркинлаштириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, чет эл инвестицияларини фаол жалб қилиш, товарлар (ишлар ва хизматлар)дан эркин фойдаланишни таъминлаш ҳамда хўжалик юритувчи субъектлар учун енгиилликлар яратиш мақсадида республикада импортда божхона тўловларидан имтиёзлар қўллаш тизими жорий этилган.
Ўзбекистон Республикаси Божхона кодексининг 296-моддасига мувофиқ, ушбу Кодексга, бошқа қонунларга, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорларига биноан юридик ва жисмоний шахсларга тариф имтиёзлари, қўшилган қиймат солиғини, акциз солиғини ва божхона йиғимларини тўлаш бўйича имтиёзлар, тариф преференциялари берилиши мумкинлиги белгиланган.
Ҳозирги кунда божхона тўловларидан имтиёзлар қўлланилиши назарда тутилган 400 га яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар мавжуд бўлиб, улардан:
- 3 таси Ўзбекистон Республикаси қонунлари;
- 2 таси Ўзбекистон Республикаси кодекслари;
- 300 дан ортиғи Ўзбекистон Республикаси Президенти фармон, қарор ва фармойишлари;
- 80 дан ортиғи Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати қарорларини ташкил этмоқда.
Соҳалар кесимида:
Қишлоқ-хўжалиги соҳасида 32 та;
- Халқаро шартномалар доирасида 30 та;
Таълим соҳасида 29 та;
Электроэнергетика соҳасида 27 та;
Вазирлик ва идоралар соҳасида 25 та;
Транспорт-экспедиция соҳасида 25 та;
Қурилиш соҳасида 25 та;
Бошқарув соҳасида 23 та;
Нефтегаз соҳасида 22 та;
Соғлиқни-сақлаш соҳасида 21 та;
Тоғ-кон металлургия саноати соҳасида 15 та;
Уй-коммунал хўжалиги соҳасида 12 та;
Тўқимачилик саноати соҳасида 12 та;
Туризм соҳасида 11 та;
Бошқа соҳалар 165 та.
Қўлланилган имтиёзлар миқдори бўйича:
Қишлоқ-хўжалиги соҳасида 11 трлн. сўм;
- Инвестиция соҳасида 7,4 трлн. сўм;
- Машинасозлик саноати 6,6 трлн. сўм;
- Молия, кредит, банк фаолияти соҳасида 4,1 трлн. сўм;
- Қурилиш соҳасида 3,9 трлн. сўм;
- Нефтегаз саноати 2,6 трлн. сўм;
Транспорт-экспедиция соҳасида 1,8 трлн. сўм;
- Фармацевтика саноати 1,2 трлн. сўм;
- Тўқимачилик саноати 1,1 трлн. сўм;
- Бошқалар 4,9 трлн. сўм.
Жорий йилнинг январь – сентябрь ойларида жами божхона тўловларидан қўлланилган имтиёзлар суммаси 50,6 трлн. сўмни ташкил қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 31 майдаги “Имтиёзлар ва преференциялар бериш тартибини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3756-сон қарорига мувофиқ, божхона тўловларидан имтиёз қўллаш тартиби белгиланган.
Унга кўра,
солиқ ва божхона имтиёзлари ҳамда преференциялар (кейинги ўринларда имтиёзлар деб юритилади) қонунлар ва Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари билан умуман тармоқлар, фаолият соҳалари, ҳудудлар учун берилади, шунингдек, аниқ мақсадга эга бўлиши ҳамда аниқ ижтимоий, иқтисодий ва молиявий натижаларга эришишни таъминлаши зарур;
вақтинчалик имтиёзлар Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари билан 3 йилдан ортиқ бўлмаган муддатга берилади, Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларида назарда тутилган ҳоллар бундан мустасно;
индивидуал имтиёзлар, алоҳида ҳолларда, хусусий сектор инвестиция киритишдан манфаатдор бўлмаган тармоқларда ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш учун, аниқ ижтимоий ёки иқтисодий асослар мавжуд бўлганда ёхуд Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳужжатлари билан берилади;
имтиёзлар беришга, божхона тўловлари бўйича имтиёзлар қўллаган ҳолда Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириладиган (импорт қилинадиган) товарлар рўйхатларини тасдиқлашга доир ҳукумат ва идоравий қарорларни қабул қилиш тақиқланади;
божхона тўловлари бўйича имтиёзлар қўллаган ҳолда Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириладиган (импорт қилинадиган) товарлар рўйхатлари ва уларга тузатишлар, имтиёзлар бериш тўғрисида қонун ёки Ўзбекистон Республикаси Президентининг ҳужжати мавжуд бўлган тақдирдагина, имтиёз берилган ташкилот томонидан шакллантирилади, шунингдек, уларнинг комплекс экспертизасини амалга ошириш учун Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги «Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази» давлат унитар корхонасига киритилади;
божхона тўловлари бўйича имтиёзлар қўллаган ҳолда Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кириладиган (импорт қилинадиган) товарлар рўйхатининг комплекс экспертизаси якунлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги «Лойиҳалар ва импорт контрактларини комплекс экспертиза қилиш маркази» давлат унитар корхонасининг ижобий хулосаси олинган тақдирда, ташкилот рўйхатда кўрсатилган товарларни белгиланган тартибда импорт қилиш ҳуқуқига эга.
Божхона имтиёзларидан мақсадсиз фойдаланиш ҳолатлари аниқланган ҳолларда қўлланилган божхона тўловларидан имтиёзлар суммаси тўлаб берилиши белгиланган.

О преимуществах таможенных льгот и механизмах их применения
В целях ускоренного социально-экономического развития страны, либерализации экономики, поддержки предпринимательства, активного привлечения иностранных инвестиций, обеспечения свободного доступа к товарам (работам и услугам) и создания стимулов для хозяйствующих субъектов в республике внедрена система применения льгот от уплаты таможенных платежей при импорте.
В соответствии с статьей 296 Таможенного Кодекса Республики Узбекистан, юридическим и физическим лицам могут предоставляться тарифные льготы, льготы по уплате налога на добавленную стоимость, акцизного налога и таможенных сборов, тарифные преференции
в соответствии с настоящим Кодексом, иными законами, а также решениями Президента Республики Узбекистан.
В настоящее время имеется около 400 нормативно-правовых актов, предусматривающих применение льгот от таможенных платежей, из них:
- 3 законов Республики Узбекистан;
- 2 Кодекса Республики Узбекистан;
- более 300 указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Узбекистан;
- более 80 решений Правительства Республики Узбекистан.
В разрезе отраслей:
-в сельском хозяйстве 32 ед.;
- в рамках международных договоров 30 ед.;
- в сфере образования 29 ед.;
- в сфере электроэнергетики 27 ед.;
- в сфере министерств и ведомств 25 ед.;
- в транспортно-экспедиционной сфере 25 ед.;
- в сфере строительства 25 ед.;
- в сфере управления 23 ед.;
- в нефтегазовой отрасли 22 ед.;
- в сфере здравоохранения 21 ед.;
- в горнодобывающей металлургической промышленности 15 ед.;
- в сфере жилищно-коммунального хозяйства 12 ед.;
- в сфере текстильной промышленности 12 ед.;
- в сфере туризма 11 ед.;
- другие области 165 ед.
По сумме примененных льгот:
- в сельском хозяйстве 11 трлн сумов;
- в инвестиционном секторе 7,4 трлн сумов;
- в машиностроение 6,6 трлн сумов;
- в сфере финансов, кредитования, банковской деятельности
4,1 трлн сумов;
- в сфере строительства 3,9 трлн сумов;
- в нефтегазовой промышленности 2,6 трлн сумов;
- в транспортно-экспедиционной отрасли 1,8 трлн сумов;
- в фармацевтической промышленности 1,2 трлн сумов;
- в текстильной промышленности 1,1 трлн сумов;
- другие 4,9 трлн сумов.
Сумма примененных льгот от уплаты таможенных платежей за январь-сентябрь текущего года составляет 50,6 трлн сумов.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 31 мая 2018 года № ПП-3756 «О мерах по коренному совершенствованию порядка предоставления льгот и преференций» установлен порядок применения льгот от таможенных платежей, согласно которым:
налоговые и таможенные льготы и преференции предоставляются законами и актами Президента Республики Узбекистан в целом для отраслей, сфер деятельности, территорий, а также должны иметь конкретную цель и обеспечивать достижение четких социальных, экономических и финансовых результатов;
временные льготы предоставляются актами Президента Республики Узбекистан на срок не более 3 лет, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами Республики Узбекистан;
индивидуальные льготы предоставляются актами Президента Республики Узбекистан, в исключительных случаях, для реализации социально значимых проектов в отраслях, где отсутствует заинтересованность частного сектора в инвестировании, при наличии конкретных социальных или экономических оснований, либо в соответствии с международными договорами Республики Узбекистан;
запрещается принятие правительственных и ведомственных решений по предоставлению льгот, утверждению перечней товаров, ввозимых (импортируемых) на территорию Республики Узбекистан с применением льгот по таможенным платежам;
перечни товаров, ввозимых (импортируемых) на территорию Республики Узбекистан с применением льгот по таможенным платежам, и поправки в них формируются организацией, которой предоставлена льгота, только при наличии закона или акта Президента Республики Узбекистан о предоставлении льгот, а также вносятся в ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан» для их комплексной экспертизы;
при получении положительного заключения ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан» по итогам комплексной экспертизы перечня товаров, ввозимых (импортируемых) на территорию Республики Узбекистан с применением льгот по таможенным платежам, организация вправе осуществлять импорт указанных в перечне товаров в установленном порядке;
В случае выявления случаев нецелевого использования таможенных льгот, установлен порядок уплаты суммы примененных льгот по уплате таможенных платежей.