Божхоначилар соч турмагида салкам 50 млн. сўмлик тилла тақинчоқларни олиб киришга уринган аёлни тўхтатиб қолишди
2410
Амалдаги тартибларга кўра, жисмоний шахсларга қимматбаҳо металл ва қимматбаҳо тошлардан ясалган 65 гр.гача оғирликдаги заргарлик буюмларини божсиз олиб киришга рухсат этилади. Аммо, айрим шахслар томонидан ҳанузгача ушбу меъёрларни бузишга бўлган уринишлар кўзга ташланмоқда.
Яқинда “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплекси ходимлари томонидан пойтахтимиз аэропортида тилла ва заргарлик буюмларининг ноқонуний олиб ўтилишига доир бир қатор божхона қоидабузарликлари фош қилинди.
Истанбулга серқатнов бўлиб қолган аёллардан бирига божхоначиларнинг кўзини шамғалат қилишга қаратилган навбатдаги найрангги наф бермади. Фуқаро А.З. рўмоли остидан сочига тақилган резинка ичига усталик билан 200 гр. оғирликдаги тилладан ясалган заргарлик буюмларини яширган экан. Уларнинг тахминий қиймати эса дастлабки ҳисоб-китобларга кўра салкам 50 млн. сўмни ташкил этмоқда.
“Боку-Тошкент” рейси бўйича парвозини якунлаган чет эл фуқароларидан бири В.Г. яшил йўлак орқали ҳаракатланаётиб, бу билан ёнида чекланган меёърлардан ортиқча товарлари йўқлигини маълум қилади. Аммо, унинг безовталаниши божхоначиларни ушбу шахсни синчиклаб кўздан кечиришга ундади.
Натижада, унга тегишли багажда божхона назоратига тақдим қилинмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган салкам 152 гр. оғирликдаги олмослар билан безатилган тилла тақинчоқлар яширилганлиги фош бўлди. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, мазкур заргарлик буюмларининг умумий қиймати 30 млн. сўмдан ошар экан.
Айни шу рейс билан учиб келган яна бир чет эл фуқароси А.А. ҳам яшил йўлак орқали қиймати 16.4 млн. сўмлик 82 гр. оғирликдаги қимматбаҳо тошлар билан безатилган тилла буюмларини олиб киришга урингани фош қилинди.
Ҳиндистондан учиб келган пойтахтлик фуқаро У.Г. эса белгиланган нормалардан ортиқча бўлган 181 гр. оғирликдаги кумушдан ишланган тақинчоқларни олиб кираётган вақтида тўхтатиб қолинди.
Рақамларга мурожаат қилсак, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплекси ходимлари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда аниқланган 79 та божхона қонунбузилиш ҳолатларида қиймати салкам 2 млрд. сўмлик 19,4 кг. оғирликдаги тилла ва заргарлик буюмларининг ҳаво йўллари орқали ноқонуний олиб ўтилишига чек қўйилган.

«Золотая» резинка для волос
По действующим нормам физические лица, въезжающие на территорию Республики Узбекистан, по закону могут беспошлинно ввозить ювелирные изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней в количестве не более 65 гр. Тем не менее, встречаются люди, которые пренебрегают этими правилами.
Передвигаясь по зеленому коридору, проходящий границу человек, подтверждает отсутствие у него товаров, которые необходимо декларировать. Но это далеко не всегда оказывается правдой.
Недавно, сотрудниками специализированного таможенного комплекса (СТК) “Ташкент-АЭРО”, были пресечены несколько попыток незаконного провоза ювелирных изделий.
Своим странным беспокойством привлекла к себе внимания таможенников гражданка А.З., которая в последнее время стала часто совершать перелеты в Стамбул. При проведении  личного досмотра выяснилось, что эта гражданка пыталась незаконно вывезти за пределы нашей страны ювелирные изделия из золота в количестве 200 грамм, искусно спрятав их во внутрь резинки, надетой на ее волосы. По предварительным подсчетам, общий вес обнаруженных золотых украшений составил почти 50 миллионов сум.
Подозрение у таможенников вызвал еще один гражданин В.Г., завершивший свой полет по рейсу «Баку-Ташкент». Хотя он и передвигался по зеленому коридору, явно было видно, что он сильно нервничает. Не зря таможенники решили его проверить. В результате проведенного таможенного контроля выяснилось, что в багаже, принадлежавшем этому иностранному гражданину, находились спрятанные, не задекларированные и не заявленные при устном опросе ювелирные изделия инкрустированные бриллиантами. По предварительным подсчетам общий вес обнаруженных ювелирных изделий составил 152 грамма, а общая стоимость свыше 30 миллионов сум.
Еще у одного гражданина А.А., прилетевшего тем же рейсом, который тоже совершил переход через зеленый коридор,  были обнаружены скрытые от таможенного контроля ювелирные  изделия, инкрустированные драгоценными камнями. По предварительным подсчетам общий вес обнаруженных ювелирных изделий составил 82 грамма, а общая стоимость 16 миллионов 400 тысяч сум.
А у одной гражданки нашей столицы, некой У.Г., прилетевшей с Индии, были обнаружены ювелирные изделия из серебра в количестве 181 грамм.