Божхоначилар томонидан салкам 1 кг. гиёҳвандлик воситаси айланмасига чек қўйилди
Қонунчилигимизда гиёҳвандликка оид жиноятчиликнинг олдини олиш ва унга чек қўйиш, бу борада ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳамкорлиги, гиёҳвандликка чалинган шахсларни даволаш ва бошқа муҳим масалаларнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланган.
Мамлакатимизда наркотик моддалар савдоси ва истеъмолига қарши кескин чоралар кўрилаётган бўлса-да, ҳаётга енгил-елпи кўз билан қаровчи айрим ёшларнинг ҳамон бу оғу комига тушиб қолаётгани ачинарлидир. Ярамас иллатнинг авж олишида эса наркокурьерларнинг алоҳида “ҳисса”си бор.
Яқинда Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати Тошкент вилояти бошқармаси вакиллари билан ҳамкорликда олиб борилган тезкор тадбир давомида наркотик моддаларнинг навбатдаги контрабандасини фош қилишди.
Бекобод туманидаги “Ойбек” йўл-патрул масканида олиб борилган тезкор тадбирда фуқаро Вохидов бошқарувидаги “Спарк” автомобили кўздан кечирилди. Кўздан кечириш давомида эса автомашина хайдовчиси ўриндиғи остидан мана бу 2 дона думалоқ шаклдаги полиэтилен ўрамлар топилди.
Мазкур ўрамлар холислар иштирокида очиб кўрилганида, уларнинг ичидаги модда 947,4 гр. оғирликдагидаги опий гиёҳвандлик воситаси эканлиги аниқланди.
Рақамларга мурожаат қилсак, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида республикамиз божхоначилари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билар ҳамкорликда олиб борилган тезкор тадбирлар давомида 42,4 кг. оғирликдаги наркотик моддаларнинг ноқонуний олиб ўтилиши ва ички ҳудуддаги айланмасига чек қўйилган.

За совершение действий, связанных с незаконным изготовлением, приобретением, хранением и другими действиями с наркотическими средствами, их аналогами или психотропными веществами с целью сбыта, лица привлекаются к уголовной ответственности по статье 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, предусматривающей наказание до 20 лет лишения свободы.
Борьба с незаконным оборотом наркотиков – тема актуальная в настоящее время. Сколько бы обсуждений не было, сколько бы мероприятий, направленных на борьбу с наркотиками не было создано, проблема остается на месте.
Недавно, в ходе проведенного совместного оперативного мероприятия сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Ташкентской области и представителями других правоохранительных органов была пресечена очередная попытка контрабанды наркотических веществ.
В Бекабадском районе на территории дорожно-патрульной службы “Ойбек” был проведен досмотр автомобиля “Спарк”, которым управлял гражданин Вахидов. Во время досмотра, под сиденьем водителя были обнаружены 2 свертка шаровидной формы, обернутые в полиэтилен.
Свертки были изъяты сотрудниками правоохранительных органов, осмотрены и вскрыты при участии понятых. Оказалось, что в них находилось такое наркотическое вещество как опий, в количестве 947,4 грамм. Как известно, опий – это один из самых опасных и древних наркотических веществ.