Божхоначилар катта миқдордаги уяли телефон аппаратларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ва Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ДХХ чегара қўшинлари тезкор ходимлари билан ҳамкорликда катта миқдордаги уяли телефон аппаратларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишди.
Фуқаро М.Х. бошқарувидаги “Нексия-2” русумли автомашина кузатувга олиниб, пойтахтимиздаги савдо мажмуаларидан бирининг автотураргоҳида тўхтаганида автомашина холислар иштирокида кўздан кечирилди. Натижада, автомашина салони ва юкхонасида хорижда ишлаб чиқарилган жами 361 дона янги уяли телефон аппаратлари борлиги аниқланди.  Юк эгаси бўлган фуқаро М.Х. дастлабки ҳисоб-китобларга кўра қиймати салкам 567 млн. сўмни ташкил этган ушбу уяли телефон аппаратларига тегишли ҳеч қандай ҳужжатларни тақдим эта олмади.

Таможенники пресекли незаконный оборот большого количества мобильных телефонов
В результате проведённых совместных оперативных мероприятий сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями ГТК РУз с сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту и оперативными сотрудниками пограничных войск СГБ (Служба государственной безопасности) Республики Узбекистан было пресечено правонарушение, связанное с незаконным оборотом большого количества мобильных телефонов.
На автостоянке расположенной возле одного из торговых комплексов нашей страны был остановлен и проведен с участием понятых досмотр ранее взятого под наблюдение автомобиля марки «Nexia 2», которым управлял некий гражданин М.Х. В результате, выяснилось, что в салоне и грузовом отделе автомобиля находились новые мобильные телефоны в количестве 361 единицы. Владелец груза, которым являлся этот же гражданин, не смог предоставить к обнаруженным аппаратам никаких документов. Общая сумма изъятых товаров, по предварительным подсчетам, составила 567 миллионов сум.
В настоящее время по выявленному факту возбуждено уголовное дело и продолжаются следственные действия.