Белгиланган суммадан ортиқча нақд хорижий валютани олиб чиқиб кетиш учун Марказий банкнинг ҳудудий бошқармалари томонидан бериладиган рухсатномалар талаб этилади.
Айрим шахслар томонидан республикамиздан нақд хорижий валюталарни ноқонуний равишда олиб чиқишга бўлган уринишлар ҳамон кўзга ташланмоқда.
Чунончи, Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Бекобод авто” чегара божхона пости ходимлари томонидан, ушбу постга пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Б.Д. божхона назоратидан ўтказилганида, оғзаки сўровида маълум қилинмаган, ўнг ва чап оёқларига кийиб олган пайпоқлари ичига яширган холда 20 минг АҚШ долларини республикамиздан олиб чиқишга бўлган уриниши фош қилинди.
“Ғишткўприк” чегара божхона пости ходими томонидан ушбу постга пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Д.К. холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганида, эгнидаги ички кийими ичига яширилган ва оғзаки сўровда тақдим қилинмаган 1 млн. қозоқ тенгесини қўшни давлатга олиб ўтаётганлиги аниқланди.

20 тысяч долларов США в носках
Таможенниками нашей республики продолжают осуществляться меры по пресечению незаконного вывоза наличной иностранной валюты. В частности, сотрудниками приграничного таможенного поста «Бекабад-авто» УГТК по Ташкентской области было пресечено подобное правонарушение.
У таможенников вызвало подозрение странное нервное поведение некоего гражданина Б.Д., передвигавшегося через этот приграничный таможенный пост. При проведении с участием понятых личного досмотра выяснилось, что этот гражданин попытался вывезти из нашей республики 20 тысяч долларов США, спрятав их предварительно в своих надетых на ноги носках.
Похожее правонарушение было выявлено и на приграничном таможенном посту «Гишткуприк». При проведении личного досмотра у одной гражданки соседнего государства были обнаружены 1 миллион казахских тенге, которые она пыталась вывезти из нашей страны, спрятав их среди своих вещей.
Вывоз сверх установленной суммы осуществляется:
резидентами — на основании разрешения Центрального банка Республики Узбекистан;
нерезидентами — на основании пассажирской таможенной декларации, заполненной при въезде в Республику Узбекистан, в которой сумма наличной иностранной валюты указана не менее суммы вывозимой наличной иностранной валюты.