Божхоначилар 45 миллион сўмлик сифати кафолатланмаган атир ва алкоголли ичимликларнинг ноқонуний олиб кирилишига чек қўйишди
2205
Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси ходимлари томонидан тегишли сертификат ва божхона расмийлаштирувидан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган кўп миқдордаги парфюмерия маҳсулотларининг республикамизга кириб келишига доир божхона қоидабузарлигини фош қилишди.
“Доут-ота” чегара божхона пости орқали кириб фуқаро Х.С. бошқарувида бўлган автомашина божхона кўригидан ўтказилганда, унинг ичида божхона назоратига тақдим қилинмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган, жисмоний шахслар учун белгиланган олиб кириш меъёридан ортиқ бўлган қиймати 45 млн. 435 минг сўмлик 618 дона парфюмерия ва 8 литр спирт маҳсулотлари борлиги аниқланди.
Амалдаги тартибларга мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат чегарасидаги автомобиль йўли (пиёдалар йўли) ўтказиш пунктлари орқали божхона чегарасини кесиб ўтганда – 300 АҚШ доллари миқдоридаги товарларни ва атир ҳамда атирсимон суюқликларни 3 донагача, алкоголь маҳсулотлари 2 литргача божхона тўловларисиз олиб ўтишга рухсат этилган.

Таможенники пресекли незаконный ввоз парфюмерной и алкогольной продукции неизвестного качества
Сотрудниками УГТК по Республике Каракалпакстан было пресечено таможенное правонарушение, связанное с незаконным ввозом парфюмерной продукции и алкогольных напитков в большом количестве, без каких либо документов подтверждающих таможенную оформленность этих товаров.
При проведении таможенного досмотра автомашины, въехавшей через приграничный таможенный пост «Даут-ата», которым управлял некий гражданин Х.С., выяснилось, что в салоне автомашины находились не заявленные ни в таможенной декларации, ни при устном опросе 618 единиц парфюмерной продукции и 8 литров алкогольных напитков на общую сумму 45 миллионов 435 тысяч сум.  А это значительно превышает предельную разрешенную норму беспошлинного ввоза.
По действующим нормам физическим лицам через автодорожные (пешеходные) пункты пропуска разрешается ввозить товары без пошлины суммой до 300 долларов США, алкогольные напитки, в том числе и пиво – до 2 литров, одеколон и жидкости, содержащие спирт в своём составе – до 3 штук.