Божхоначилар 29 млн сўмлик ондатра терилари олиб чиқилишини олдини олдилар
Тери ва мўйна маҳсулотлари дунё бозорида жуда харидоргир хомашё ҳисобланади. Бундан эса мўмай даромад орттиришни кўзлаган айрим сохта тадбиркорлар маҳсулотларни божхона назоратидан четлаб олиб чиқишга уринишади.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилигига бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари “Ғишткўприк” чегара-божхона постида ондатра териларини ноқонуний равишда олиб чиқишга уринган шахснинг фаолиятига чек қўйишди.
Қўшни давлатга йўл олган Д.М. нинг қўл юклари холислар иштирокида кўздан кечирилганида, ушбу йўловчи божхона декларациясида ҳам, божхона ходимларининг оғзаки сўрови пайтида ҳам маълум қилмасдан туриб, қиймати 29 млн. сўмдан ортиқ бўлган 735 дона ондатра териларини яширин равишда олиб чиқишга урингани аниқланди.
“Навоий” чегара божхона постида эса қўшни давлатдан кириб келаётган фуқаролар  П.М. ва Г.У. 2 дона чангютгичларни олиб киришаётган вақтида тўхтатиб қолинди. Гарчи, 1 дона чангютгични олиб киришга амалда тартибларга кўра рухсат этилган бўлса-да, пиёда равишда кириб келганда шахсий фойдаланиш учун кўзланган ва божсиз олиб киришга рухсат этилган товарларнинг умумий қиймати 300 АҚШ долларидан ошмаслиги кераклигини унутмаслик керак. Вахоланки, ушбу чангютгичларнинг ҳар бирининг бозор қиймати ўртача 2 минг АҚШ долларини ташкил қилар экан.

Шкурки ондатры за 29 миллионов!
С древних времен люди любили носить изделия из натурального меха. Как правило, изделия из меха покупаются в расчете на то, что они прослужат нам долго. Из за того что спрос на эти изделия очень велик, не редко встречаются факты правонарушений связанные с незаконным ввозом и вывозом как готовых изделий так и меховых полуфабрикатов.
Сотрудниками отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Ташкентской области было пресечено подобное правонарушение. На приграничном таможенном посту «Гишткуприк» была пресечена попытка незаконного вывоза за пределы нашей Республики шкурок ондатры.
Во время проведения таможенного контроля при личном досмотре у одной гражданки были обнаружены, не задекларированные и не заявленные при устном опросе сотрудникам таможни, спрятанные шкурки ондатры, в количестве 735 штук на общую сумму свыше 29 миллионов сум.
А на приграничном таможенном посту «Навои» были остановлены две женщины, которые несли с собой один пылесос.
Даже если ввоз одного пылесоса предназначенного для личного пользования в соответствии с действующими нормами и разрешен, не стоит забывать, что предельная стоимость этих товаров не должна превышать 300 долларов США.
Видимо эти женщины думали, что им все сойдет с рук. Но как же они ошибались, когда бдительные таможенники быстро разузнали настоящую стоимость этого пылесоса, которая составляла на самом деле 2000 долларов США.