Божхоначилар 822 кг. пиротехника воситаларининг яширинча олиб кирилишига чек қўйишди
Дунё бўйлаб ҳар йили янги йил тантаналари арафасида пиротехника воситаларининг ноқонуний муомаласига доир ҳолатлар ва унинг салбий асоратлари кўпроқ кўзга ташланади. Республикамизда эса бу каби ҳолатларнинг олдини олиш борасида аниқ ҳуқуқий механизмлар жорий қилинган.
Жумладан, 2010 йил 22 сентябрда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Пиротехника буюмлари муомаласини тартибга солиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонунига биноан пиротехника буюмларининг ноқонуний муомаласи юзасидан маъмурий ва жиноий жавобгарликнинг кучайтирилиши бу борада божхона органлари зиммасидаги масъулиятни ҳам янада оширди.
Айни пайтда республика ҳудудига сифат ва хавфсизлик стандартларига жавоб бермайдиган маиший пиротехника воситалари кириб келишининг олдини олиш йўналишида божхоначилар томонидан доимий тезкор тадбирлар олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Келес” темир йўл чегара-божхона постида Давлат хавфсизлик хизмати Давлат чегараларини ҳимоя қилувчи қўмита ходимлари билан ҳамкорликда республикамизга қўшни давлатдан кириб келган юк поезди вагонларини божхона кўригидан ўтказиш давомида йирик миқдордаги пиротехника воситаларининг ноқонуний олиб кирилиши олди олинди.
Тезкор тадбир давомида вагонларга йўл-юк кузатув ҳужжатларида умумай қайд этилмаган 822 кг. оғирликдаги пиротехника  воситалари ортилганлиги маълум бўлди. Гўёки эгасиз тарзида олиб киришга уринилган 6 номдаги 16 минг 448 дона пиротхеника воситаларининг умумий қиймати дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 164 млн. сўмдан ошмоқда.
Бундан ташқари ушбу вагонда 13 номдаги 1300 донадан ортиқ сифати кафолатланмаган дори-дармонлар ҳамда 15 номдаги 497 дона парфюмерия воситалари ҳам ноқонуний равишда олиб кирилаётганлиги аниқланди.

В частности, в соответствии с Законом “О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с упорядочением оборота пиротехнических изделий” от 22 сентября 2010 года, введены административная и уголовная ответственность за незаконное производство, изготовление, хранение, перевозку, пересылку, использование, а равно незаконный ввоз и вывоз из Республики Узбекистан или сбыт пиротехнических изделий.
В настоящее время таможенниками нашей республики осуществляются комплексные меры по выявлению и пресечению фактов незаконного оборота пиротехнических средств.
В ходе проведения сотрудниками железнодорожного приграничного таможенного поста “Келес” УГТК по городу Ташкенту совместно с сотрудниками Комитета по охране государственной границы Республики Узбекистан таможенного досмотра вагонов грузовых поездов, , было пресечено правонарушение связанное с ввозом в нашу страну крупной партии пиротехнических изделий.
При оперативном мероприятии выяснилось, что вагоны данного грузового поезда были загружены не указанными в грузосопровадительных документах пиротехническими изделиями общим весом 822 кг. По предварительным подсчетам общая сумма 16 тысяч 448 единиц пиротехники 6 видов составила 164 миллиона сум.
Кроме пиротехники, в этом же вагоне были обнаружены более 1300 единиц лекарственных средств 13 наименований, а также 497 парфюмерной продукции 15 видов.