Божхоначилар яширилган “кўк”ларни “яшил” йўлакда фош этишди
Тошкент халқаро аэропорти божхоначилари нақд хорижий валюталарни юртимиздан ташқарига ноқонуний олиб чиқилишини олдини олишди.
«Тошкент-Қобул» йўналиши бўйича учиб кетаётган фуқаро Ш.Ш. “яшил” йўлак орқали ҳаракатланиш чоғида божхона ходимларининг эътиборини тортди.
Шундан сўнг ушбу шахс белгиланган тартибда шахсий кўрикдан ўтказилганда, унинг эгнидаги курткасининг чўнтакларида божхона назоратига тақдим қилинмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган, жисмоний шахслар учун белгиланган олиб чиқиш меъёридан ортиқ бўлган жами 25 350 АҚШ доллар нақд хорижий валютаси борлиги аниқланди.
Таъкидлаш жоизки, Тошкент халқаро аэропортидаги ахборот стендларида товар-моддий бойликлар ва нақд хорижий валюталарни олиб ўтиш тартиби тўғрисидаги барча маълумотлар ўзбек, рус ва инглиз тилларида жойлаштирилган. Шундай экан, божхона қонунчилигини билмаслик жавобгарликдан озод этмайди.

Таможенниками была пресечена попытка незаконного вывоза наличной иностранной валюты
Сотрудниками таможни международного аэропорта Ташкент было пресечено правонарушение, связанное с незаконным вывозом наличной иностранной валюты. Некий гражданин Ш.Ш., вызвал своим беспокойством подозрение у сотрудников таможни, после чего было решено провести личный досмотр.
У этого гражданина,  летевшего в Кабул и пересекающего таможенную границу через «зеленый» коридор, были найдены спрятанные 25 тысяч 350 долларов США, которые он надеялся незаметно провезти в карманах своей куртки.
Следует отметить, что во всех аэропортах нашей Республики имеются информационные стенды, где вся нужная информация о предельных  нормах  размещена на узбекском, русском и английском языках. Поэтому, незнание таможенного законодательства не освобождает от ответственности.