Рақамлаштириш дунёни шунчалик ихчам қилиб қўйдики, Марказий Осиё чегара хизматлари ўз жойларини тарк этмасдан туриб бир куннинг ўзида ҳам Латвияга, ҳам Грузияга ташриф буюришга муваффақ бўлишди.
Грузия ва Латвия давлатларига виртуал танишув сафари уюштирилди
Жорий йилнинг 20 июнь куни Олма-ота шаҳрида бўлиб ўтган Савдога кўмаклашув бўйича миллий қўмиталарнинг минтақавий йиғилиши доирасида Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон ҳамда Тожикистон давлат идоралари ва бизнес вакиллари учун Грузия ва Латвия давлатларига виртуал танишув сафари уюштирилди.
Ушбу тадбирда Давлат божхона қўмитасининг бир гуруҳ ходимларидан иборат делегация ҳам иштирок этмоқда.
Яратилган видеоматериаллар ёрдамида иштирокчилар чегарадаги тартиботларни ўз кўзлари билан кўришди.
Тадбирга қўшилган Грузия ва Латвия божхона хизматлари вакиллари чегарадаги жараёнларни шархлаш асосида таҳлил қилиб беришди ва иштирокчиларнинг барча саволларига батафсил жавоблар беришди.
Бундай виртуал ўқув сафари келгусида Болтиқбўйи ва Кавказ илғор тажрибаларини тарғиб этишга ҳам қаратилади.
Ушбу виртуал ўқув сафари Германия Халқаро ҳамкорлик жамиятининг (GIZ), Европа Иттифоқининг BOMCA 10 ҳамда Латвия ва Грузия давлатларининг даромадлари хизматлари кўмагида амалга оширилди.
Ўқув сафари услубий тавсиялар билан бирлаштирилган махсус яратилган видеоматериаллардан иборат бўлди.
Марказий Осиёлик ҳамкорларга ушбу икки давлатга исталган қулай вақтда ташриф буюриш имконини берувчи тўлиқ материаллар тўплами тақдим этилди.
Гарчи ушбу виртуал формат ҳақиқий ўқув саёҳатларининг ўрнини босолмаса ҳам, иштирокчилар исталган вақтда исталган миқдордаги иштирокчилар билан машғулотларни ташкил этишлари мумкин.
Амалга оширилган ушбу ташриф, шунингдек, Марказий Осиё мамлакатларида давлат чегараларини назорат қилувчи органларнинг салоҳиятини оширишга қаратилган кенг кўламли саъй-ҳаракатларнинг бир қисмидир.

Организована виртуальная поездка в Грузию и Латвию
Цифровизация сделала мир настолько маленьким, что пограничные службы Центральной Азии смогли посетить и Грузию, и Латвию - в один и тот же день, не покидая своих кресел.
20 июня в рамках Региональной встречи Национальных комитетов по упрощению процедур торговли в Алматы (Казахстан) представители из государственных органов и бизнеса Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана приняли участие в виртуальной учебной поездке к своим коллегам в Грузию и Латвию.
В мероприятии также принимает участие делегация Государственного таможенного комитета.
Созданные для этой цели видеоматериалы позволили им увидеть своими глазами, процедуры на границе.
Представители таможенных служб Грузии и Латвии, которые присоединились к мероприятию помогали анализировать и сопровождали комментариями процессы на границы, так же отвечали на вопросы участников.
Такой виртуальный ознакомительный тур также будет направлен на популяризацию передового опыта стран Прибалтики и Кавказа в будущем.
Виртуальная учебная поездка стала возможной благодаря поддержке GIZ в сотрудничестве с программой Европейского союза BOMCA 10 и Службами государственных доходов Латвии и Грузии.
Учебный тур состоял из специально созданных видеоматериалов в сочетании с методическими рекомендациями.
Партнеры из Центральной Азии получили полный пакет материалов, что позволит им посещать эти две страны в любое удобное время.
Хотя этот виртуальный формат не заменяет реальные учебные поездки, но партнеры смогут проходить его не ограниченное количество раз с неограниченным количеством участников.
Этот визит также является частью более широких усилий по наращиванию потенциала государственных контролирующих органов на границе в странах Центральной Азии.