Савдода аёларнинг етакчилиги ва ҳамкорлиги бўйича Марказий Осиё конференцияси бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 22-23 июнь кунлари Қозоғистоннинг Олмаота шаҳрида ўзига хос ноёб учрашув ташкил этилди: савдода аёларнинг етакчилиги ва ҳамкорлиги бўйича Марказий Осиё конференцияси бўлиб ўтди.
Ўшбу конференцияда Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона хизмати органларида хизмат олиб борувчи бир гуруҳ аёллар ҳам муносиб иштирок этдилар.
Икки кун давомида Қозоғистон, Қирғизистон, Ўзбекистон ҳамда Тожикистоннинг давлат ва хусусий секторларида фаолият юритаётган аёллари савдо ва савдони соддалаштириш соҳасида гендер масалаларининг роли юзасидан муҳокамалар ўтказишди.
Фақат аёллар учун ташкил этилган ушбу тадбирда иштирокчилар ўз тажрибалари билан ўртоқлашдилар, ўзаро мулоқот қилдилар ва етакчилик фазилатларини ривожлантиришга қаратилган тренингларда иштирок этишди.
Эркакларнинг улуши устувор бўлган соҳаларда бундай имкониятлар камдан-кам учрайди ва шу каби тадбирлар аёлларнинг имкониятларини очиб бериш учун жуда муҳим ҳисобланади.
Тадбирда халқаро экспертлар ҳам иштирок этишди.
Конференция савдога кўмаклашиш бўйича Миллий қўмиталарнинг минтақавий йиғилиши доирасида Германия Халқаро ҳамкорлик жамиятининг (GIZ) “Марказий Осиёда савдога кўмаклашиш” дастури кўмагида ташкил этилди.

Организована Центральноазиатская конференция по вопросам лидерства и сотрудничества женщин в торговле
7444
22 и 23 июня в городе Алматы, Казахстан, состоялась уникальная встреча: Центральноазиатская конференция по вопросам лидерства и сотрудничества женщин в торговле.
В конференции также приняла активное участие группа женщин, проходящих службу в Государственной таможенной службе Республики Узбекистан.
В течение двух дней женщины из государственного и частного сектора Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Таджикистана, работающие в сфере торговли и упрощения процедур торговли, обсуждали роль гендера в упрощении процедур торговли.
В ходе мероприятия, организованного только для женщин, участницы делились опытом, общались и проходили тренинги, направленные на развитие лидерских качеств.
В сфере, где доминируют мужчины, такие возможности редки и очень нужны для того, чтобы повысить шансы для женщин.
В мероприятии также приняли участие международные эксперты.
Конференция прошла в рамках Региональной встречи национальных комитетов по упрощению процедур торговли при содействии программы GIZ "Упрощение процедур торговли в Центральной Азии".