Божхоначилар “транзит операцияси”ни фош этиб, қонунбузардан 1 миллиард сўм ундиришди
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилигига қарши курашиш бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбирда “Транзит операцияси” фош этилди. Куни кеча Хитойдан Туркманистонга йўл олган юк автотранспорт воситаси транзит тарзида ўтиш учун Тошкент вилояти божхона бошқармасининг “Яллама” чегара божхона пости орқали республикамизга кириб келади.
Мазкур автотранспорт юкхонасида дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, 1 миллиард сўмдан ортиқ 13 номдаги халқ истеъмоли товарлари ортилган бўлиб, транспорт воситаси “Яллама” чегара-божхона пости ходимлари томонидан белгиланган тартибда Бухоро вилояти божхона бошқармасининг “Олот” чегара-божхона постига йўналтирилади.
Шу тариқа Бухорога йўл олган авторанспорт воситасини бошқараётган қўшни давлат фуқароси Б.К. кутилмаганда тўғри йўл қолиб, Самарқанд туманидаги маҳаллага йўл олади. Бу ерда эса уни фуқаро С.Ю. “интиқлик” билан кутаётган эди.
Хуллас, жиноий режага биноан фуқаро С.Ю. ва бошқалар ўзаро тил бириктирган ҳолда паррандачилик цехларидан бирида автотранспорт воситасидан пломбларни бузган ҳолда юкхонадаги товарларни ўзбошимчалик билан туширишади.
Ўрнига божхона тўловлари халқ истеъмол товарларига нисбатан паст бўлган бошқа товарларни ортишади.
Шу тариқа юклари алмаштириб қўйилган автотранспорт воситаси қўшни давлатга чиқиб кетиш учун “Олот” чегара божхона постига етиб борганида, жиноий гуруҳнинг қинғир қилмишларига нуқта қўйилди.
Фуқаро С.Ю.дан жиноят оқибатида етказилган зарарнинг 1 млрд сўми ундирилди.
Мазкур ҳолат юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 182-моддаси 2-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов органларига юборилди.

Таможенники пресекли “транзитную операцию”
При оперативном мероприятии проведенном сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета была пресечена “Транзитная операция”. На днях, по приграничному таможенному посту “Яллама” Ташкентской области въехало грузовое автотранспортное средство, проезжающее через нашу республику транзитом из Китая в Туркменистан.
В грузовом отделении данного автотранспортного средства, находились потребительские товары 13 наименований по предварительным подсчетам на общую сумму 1 миллиарда сум. Транспортное средство в установленном порядке было направлено сотрудниками приграничного таможенного поста “Яллама” в приграничный таможенный пост “Алат” Бухарской области.
Транспортное средство под управлением гражданина соседнего государства некоего Б.К., направилось в сторону Бухары. Но неожиданно, транспортное средство, сворачивает с правильного пути в сторону одной из махаллей в Самаркандской области. Выяснилось, что там его с нетерпением ожидал его сообщник С.Ю.
После чего, на одном из птицефабрик, гражданин С.Ю., вмесьте с остальными единомышленниками, следуя преступному плану, срывают таможенную пломбу и сгружают весь товар. Взамен они загружают в транспортное средство такие товары народного потребления на которые ставки таможенных платежей более низкие.
Таким образом, транспортное средство с замененным товаром продолжает свой путь в сторону соседнего государства. Точку, тщательно спланированному преступному плану, поставили на приграничном таможенном посту “Алат”.
В результате содеянного преступления гражданин С.Ю., выплатил компенсацию за причененный ущерб в размере 1 миллиарда сум.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 182 части 2 пункта “а” (Нарушение таможенного законодательства) Уголовного Кодекса Республики Узбекистан и направлено в следственные органы.