Қозоғистон Республикаси билан чегара божхона постлари ўтказувчанлик имкониятлари оширилади
Жорий йилнинг 26 май куни Ўзбекистон ва Қозоғистон Республикалари божхона хизматлари ходимлари ўртасида видеоконференцалоқа тарзида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда икки давлат божхона хизматларининг соҳавий ва ҳудудий бошқармалари ҳамда чегарадош божхона постлари бошлиқлари иштирок этди.
Йиғилиш давомида чегара божхона постларининг ўтказувчанлик имкониятларини ошириш борасидаги мавжуд муаммолар ва келгусида ҳамкорликда амалга ошириладиган вазифалар, божхона постларини реконструкция ва модернизация қилиш, ўзбек-қозоқ давалат чегараси орқали ҳаракатланаётган транспорт воситалари ҳайдовчилари ва фуқароларга қулайликлар яратиш масалалари кўриб чиқилди.
Бугунги кунда ўзбек-қозоқ давлат чегарасида 10 та божхона постлари ва 2 та божхона пунктлари фаолият олиб бораётган бўлиб, сутка давомида ўртача 2700 та транспорт воситалари ва 7200 нафар йўловчилар ҳаракатланмоқда.
Учрашув якунлари бўйича Қозоғистон томони билан икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш, божхона постларида тирбандликлар келиб чиқишини олдини олиш ҳамда божхона постларини реконструкция ва модернизация қилиш бўйича тадбирлар белгилаб олинди.

Пропускная способность приграничных таможенных постов с Республикой Казахстан будет увеличена
В совещании приняли участие руководители отраслевых и территориальных управлений таможенных служб двух стран, а также приграничных таможенных постов.
В ходе встречи стороны обсудили текущие проблемы увеличения пропускной способности приграничных таможенных постов, перспективные совместные задачи, реконструкцию и модернизацию таможенных постов, а также рассмотрели вопросы создания удобств для водителей и граждан, перемещающихся через узбекско-казахстанскую границу.
На сегодняшний день на узбекско-казахстанской границе действуют 10 таможенных постов и 2 таможенных пункта, которые в среднем пропускают 2700 автотранспортных средств и 7200 пассажиров в сутки.
По итогам встречи определены меры по дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества с казахстанской стороной, предотвращению образования заторов на таможенных постах, а также реконструкции и модернизации таможенных постов.