Божхоначилар Фарғонада 34 минг АҚШ долларининг яширинча олиб чиқилишини тўхтатиб қолишди
Фарғона чегара божхона пости ҳодимлари томонидан республикамиз божхона чегаралари орқали нақд хорижий валюталарнинг ноқонуний олиб чиқилишига доир навбатдаги қонунбузарлик ҳолатлари фош қилинди.
“Фарғона” чегара божхона пости орқали республикамиздан қушни Қирғизистон Республикасига чиқиб кетаётган фуқаро А.З. божхона назоратидан ўтиш чоғида божхона ходимлари томонидан оғзаки савол-жавоб қилингандан сўнг, ушбу фуқаро ёнида божхона ходимига маълум қилинмаётган буюмлар мавжудлигига шубҳа уйғотди.
Шундан сўнг, белгиланган тартибда  холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганда унинг эгнида бўлган ички кийими ичидан божхона ходимининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган, нақд 30 минг АҚШ доллари мавжудлиги ошкор бўлди.
Шунингдек, хуқуқбузарнинг кийиб олган курткаси ўнг чўнтагида 4 минг АҚШ доллари ва қўл сумкаси ичидаги хамёнида 510 турк лираси борлиги аниқланди.
Шу тариқа ушбу фуқародан жами 34 минг АҚШ доллари ва 510 турк лирасини яширган ҳолда қўшни давлатга олиб чиқиб кетмоқчи бўлганида божхона ходимлари томонидан тўхтатиб қолинди.

Ферганские таможенники пресекли незаконный вывоз наличной иностранной валюты в размере 34 тысяч долларов США
2263
Сотрудниками приграничного таможенного поста «Фергана» УГТК РУз по Ферганской области была пресечена попытка незаконного вывоза наличной иностранной валюты в размере 34 тысяч долларов США.
У сотрудников таможни вызвало подозрение странное нервное поведение некой гражданки А.З., переходящей в соседнюю Киргизскую Республику через приграничный таможенный пост «Фергана». Хотя при устном опросе эта гражданка заявила, что при ней нет никаких вещей подлежащих обязательному декларированию, таможенники всё же решили её проверить. И не зря!
При проведении с участием понятых личного досмотра у гражданки была обнаружена спрятанная в нижнем белье и не заявленная при устном опросе наличная иностранная валюта в размере 30 тысяч долларов США.
А также, в правом наружном кармане надетой на неё куртки, были обнаружены 4 тысячи долларов США и в кошельке, находящемся внутри сумки принадлежавшей гражданке были обнаружены 510 Турецких лир.
В общей сложности таможенниками был пресечен незаконный вывоз наличной иностранной валюты за пределы Республики в размере 34 тысяч долларов США и 510 Турецких лир.