Божхоначилар сифати кафолатланмаган биологик фаол қўшимчаларни фош этишди
Сифати кафолатланмаган маҳсулотлар инсон саломатлигига зиён етказиши мумкин. Лекин инсон саломатлигидан кўра ноқонуний даромадни афзал кўрувчи инсонлар орамизда учраб турибди. Ана шундай ҳолатларни содир этган бир гуруҳ шахсларнинг қилмишлари Тошкент вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан фош этилди.
“Ғишткўприк” чегара божхона пости ва ҳуқуни мухофаза қилувчи бошқа органлар вакиллари билан ҳамкорликда “Чимкент-Тошкент” йўналишида ҳаракатланувчи йўловчи автобусини божхона назоратидан ўтказиш давомида, автобус хайдовчиси Р.И. йўловчи божхона декларациясида ҳамда божхона ходимларининг оғзаки сўровида маълум қилмасдан туриб, 818 дона сифати кафолатланмаган "Herbalife” номли биологик фаол қўшимчаларни олиб киришга урингани фош бўлди.
Бунинг учун ҳайдовчи автобуснинг ён қисмларида жойлашган   юкхонасида яширин бўлма ташкил қилган ва у ерга қиймати 150 млн. сўмдан ортиқ бўлган ушбу маҳсулотларни яшириб қўйган. Суриштирувлар давомида, ушбу товарларни олиб ўтиб бериш учун эса юк эгаси ҳайдовчига 300 минг сўм ваъда қилганлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда эса, юртимизга пиёда равишда кириб келган фуқаро Э.Р. ҳам божхона кўригидан ўтказилганида, унга тегишли қўл юклари орасида оғзаки сўровда маълум қилинмаган, умумий қиймати 3.4 млн. сўмлик 5 турдаги, 19 дона “Herbalife” номли биологик фаол қўшимчалар борлиги аниқланди. Табиийки, у ҳам ўзига тегишли бўлмаган ушбу маҳсулотларни маълум бир ҳақ эвазига ўтказиб бераётган экан.
Худди шундай ҳолат фуқаро Т. М. томонидан ҳам содир этилди. Ўтказилган оғзаки сўровдан сўнг, унинг қўл юклари божхона кўригидан ўтказилганида, умумий қиймати 3,8 млн. 3 турдаги, 11 дона хар ҳил турдаги “Herbalife” номли биологик фаол қўшимчалар борлиги аниқланди.
“С.Наджимов” чегара постига пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Б.Ш.нинг хатти-ҳаракатлари шубха ўйғотганлиги сабабли, унга тегишли қўл юклари ҳам холислар иштирокида божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахс йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатилмаган ва оғзаки савол-жавобда тақдим этилмаган, қиймати салкам 21 млн. сўмлик ҳорижда ишлаб чикарилган 146 дона “Herbalife” номли биологик фаол қўшимчаларни қайта сотиш мақсадида олиб келаётгани маълум бўлди.

Таможенники пресекли ввоз биологически активных добавок
Употребление продуктов без гарантии качества могут нанести серьёзный вред человеческому здоровью. Но, к большому сожалению, встречаются люди, которым деньги, заработанные незаконным путем дороже, чем жизнь человека. Вот такие вот незаконные действия некоторых граждан были пресечены сотрудниками таможенного управления по Ташкентской области.
В ходе проведения таможенного контроля рейсового автобуса, следовавшего по маршруту «Чимкент-Ташкент» сотрудниками приграничного таможенного поста «Гишткуприк» совместно с представителями  других правоохранительных органов, были обнаружены 818 единиц биологически активных добавок (БАД) производства компании "Herbalife” без гарантии качества, которые водитель автобуса попытался завезти в нашу страну. При этом он не заявил о них ни письменно, ни при устном опросе.
Для совершения своих незаконных действий водитель спрятал весь этот товар, на общую сумму 150 млн.сум,  в искусственно созданное им потайное место в багажном отделении автобуса. Во время проверок выяснилось, что водитель пытался завезти этот товар за определенное денежное вознаграждение в 300 тысяч сум.
Незаконные действия еще одного гражданина, некоего Э.Р., были обнаружены при проведении личного таможенного досмотра. В ручной клади гражданина были обнаружены 19 единиц биологически активных добавок (БАД) производства компании "Herbalife” 5 разновидностей на общую сумму 3 миллиона 400 тысяч сум. Он тоже согласился провезти эти товары за определенное денежное вознаграждение.
Похожее правонарушение было совершено и некой гражданкой Т.М. После проведенного устного опроса во время таможенного досмотра её багажа в личных вещах были обнаружены 11 единиц биологически активных добавок (БАД) производства компании "Herbalife” 3 разновидностей на общую сумму 3 миллиона 800 тысяч сум.
Сотрудниками таможни приграничного таможенного поста «С.Наджимов» было пресечено еще одно крупное правонарушение, связанное с такими же БАД, производства зарубежной компании "Herbalife”. У таможенников вызвало подозрение странное поведение еще одного человека. При  личном досмотре выяснилось, что этот человек в целях перепродажи попытался провезти 146 единиц биологически активных добавок (БАД) производства компании "Herbalife” на общую сумму 21 миллионов сум, не указав их в таможенной декларации и не заявив при устном опросе.