Бухорода 3,2 млрд. сўмлик товарларни ноқонуний олиб кирилишига чек қўйилди
Божхона тўловларини четлаб ўтишга бўлган қинғир ҳаракатларга қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда. Хусусан Бухоро вилоятида қатор божхона қонунбузилиши ҳолатларига чек қўйилди.
Бухоро вилояти божхона бошқармаси “Олот” чегара божхона постига қўшни мамлакатдан кириб келган юк автомашинаси белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автомашинада юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган ва умумий қиймати 1 млрд. 800 млн..  сўмлик турли хилдаги кийим кечаклар товарлари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда мазкур постга қўшни давлатдан кириб келган юк автомашинаси белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Ўтказилган божхона кўриги жараёнида юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилганидан ортиқча бўлган, 19 номдаги умумий қиймати 1 млрд. 066 млн. сўмга тенг бўлган автомобиль эҳтиёт қисмлари, уй рўзғор буюмлари ва кийим кечак товарлари борлиги аниқланди.
Навбатдаги ҳолатда эса, қўшни мамлакатдан кириб келган юк автомашинаси божхона ходимлари томонидан божхона кўригидан ўтказилганида, автомашинада юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган 155 дона қиймати 336 млн. сўмлик чангютгич товарлари борлиги аниқланди.

В Бухаре пресечены факты незаконного ввоза товаров на 3,2 миллиарда сумов
Сотрудниками приграничного таможенного поста «Алат» Бухарского областного таможенного управления был проведен таможенный контроль в отношении грузового автотранспортного средства, въехавшего на территорию нашей страны с соседнего государства.
В результате проведенного досмотра было установлено, что в автомобиле находятся сокрытые от таможенного контроля, не заявленные в товаросопроводительных документах товарно-материальные ценности на общую сумму 1 млрд 800 млн сумов.
В другом случае, грузовое автотранспортное средство, въехавшее на территорию таможенного поста из соседней страны, в установленном порядке подлежало досмотру.
В результате проведенного досмотра в автомобиле были обнаружены не заявленные в товаросопроводительных документах товарно-материальные ценности 19 разновидностей на общую сумму 1 млрд 66 млн сумов.
В другом грузовом автотранспортном средстве, в ходе проведения таможенного досмотра были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 155 единиц пылесосов на сумму 336 млн сумов.
В настоящее время по выявленным фактам нарушения таможенного законодательства ведутся таможенные проверки и следственные действия.