Божхоначилар “томоқ дориси” ниқоби остида “кокаин” олиб ўтилишини фош этишди
Маълумки, мамлакатимиз халқаро аэропортларида жисмоний шахсларнинг божхона ҳудудига кириб келиши ёки уни тарк этишлари учун кенг қулайликлар яратиш мақсадида “яшил” ва “қизил” йўлак тизими йўлга қўйилган.
Божхоначилар “томоқ дориси” ниқоби остида “кокаин” олиб  ўтилишини фош этишди
Бу тизим фуқароларнинг тез фурсатда божхона назоратидан ўтишини хамда божхона чегараси орқали олиб ўтиладиган товарларни декларациялаш учун тегишли йўлакни танлаш имконини яратади. Бироқ бугунги кунда ушбу тизимдан ўзининг ноқонуний мақсадларини амалга ошириш йўлида фойдаланмоқчи бўлган шахслар  ҳам учраб турибди.
Яқинда “Тошкент-Аэро” ИБКнинг “Тошкент халқаро аэропорт” чегара божхона пости инспекторлари, контрабандага қарши кураш бўлими ва Авиация хавфсизлиги хизмати ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида фош этилди.
“Тошкент-Москва-Милан” йўналиши бўйича учиб кетаётган хорижий давлат фуқароси С.Б умумий учиб кетиш залидаги “яшил” йўлак орқали ҳаракатланаётган вақтда унга тегишли бўлган қўл юклари белгиланган тартибда кўздан кечирилди. Натижада унинг ичида сигарет қутисига яширилган 1 дона шиша флаконга солинган оқ рангли, тахминан оғирлиги (идиши билан) 10 грамм бўлган кукунсимон модда ҳамда 1 дона металл трубка ва 1 дона пластик карта борлиги аниқланди.
Божхона ходимларининг ушбу кукунсимон модданинг нима эканлиги хақидаги оғзаки сўровига фуқаро томоқ дориси эканлигини айтган. Сўнгра бошқа буюмлар сигарет қутиси ичидан чиққач, фуқаро уларнинг келиб чиқиши хақида билмаслигини ва ушбу буюмлар унга тегишли эмаслигини билдирган.
Шундан сўнг, божхона ходимлари томонидан оқ рангли модда хамда буюмлар экспертиза учун мусодара қилиниб, фуқаро иштирокида бу хақида тегишли баённома тузилди.

Таможенники пресекли попытку вывоза "кокаина"
Как известно, с 1 января 2018 года во всех международных аэропортах нашей республики заработала система двойного, то есть «красного» и «зеленого» коридора, что создало наиболее благоприятные условия для физических лиц, передвигающихся через таможенную границу.
Таможенники пресекли попытку вывоза
Эта система позволяет физическим лицам, следующих через таможенную границу, выбрать в качестве формы декларирования товаров для некоммерческих целей «зеленый» или «красный» коридор для совершения таможенных операций. Но на сегодняшний день встречаются и такие субъекты которые пользуются этой возможностью для совершения незаконных действий.
Недавно, во время проведенного инспекторами приграничного таможенного поста специализированного таможенного комплекса (СТК) “Ташкент-Аэро” совместно с отделом по борьбе с кантробандой и таможенными правонарушенниями и сотрудниками службы авиационной безопасности оперативного мероприятия, было пресечено подобное правонарушение.
У сотрудников таможни вызвало подозрение странное поведение передвигающегося по “зеленому” коридору одного иностранного гражданина, летевшего рейсом “Ташкент-Москва-Милан”, в следствии чего был проведен личный досмотр его ручной клади. В результате досмотра были обнаружены стеклянная ёмкость с порошкообразным веществом весом примерно 10 грамм (вмесьте с ёмкостью) спрятанная в коробку с сигаретами, одна металлическая трубка и одна пластиковая карта.
На вопрос таможенников о том, что находится в ёмкости , гражданин ответил что это лекарство от боли в горле. А об остальных предметах найденных в его личных вещах , он ответил что ничего о них не знает, и что эти предметы ему не принадлежат.
Найденное вещество было изъято и направлено для исследования на экспертизу. После чего был составлен соответствующий протокол при участии этого гражданина.