БОМКА дастури Марказий Осиёнинг беш давлати чегара, божхона, ветеринария ва фитосанитария идораларида мутахассисларни ўқитиш салоҳиятини кучайтиришга ҳисса қўшмоқда
1528
15-17 март кунлари Тошкент шаҳрида Марказий Осиёда чегараларни бошқариш бўйича кўмак дастури (БОМКА) Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Душанбе шаҳридаги дастурлар офиси ва ЕХҲТнинг раҳбарлар кадрлар учун чегарачилар коллежи билан ҳамкорликда Марказий Осиё давлатларининг чегара, божхона, ветеринария ва фитосанитария идораларида инструктор ва тренер-ўқитувчиларни тайёрлаш (TоT) методикасини ишлаб чиқиш бўйича минтақавий семинар ўтказди.
Мазкур семинар, тренерлар тайёрлашнинг аҳамиятини эътироф этган ҳолда, ўқув жараёнини ўз вақтида ва самарали ўтказиш учун минтақа давлатларининг тегишли миллий идораларини қўллаб-қувватлаш методологиясини ишлаб чиқиш, шунингдек, ушбу идораларда зарур билим ва кўникмаларни ўз вақтида ҳамда  муваффақиятли тарқатишда малакавий салоҳиятни оширишга қаратилган.
Ушбу мақсадда Латвия Давлат чегара коллежи ва ЕХҲТнинг раҳбар кадрлар учун чегара коллежи вакилларидан иборат  мутахассислар гуруҳи чегара идораларида кадрлар тайёрлаш тизимига, ўқув жараёнидаги ТоТ услубий тамойилларининг ўрнига алоҳида эътибор қаратди.  Ушбу тадбир даовмида ишлаб чиқилган ТоТ методологияси бир нечта бўлимларни ўз ичига олади ва ўқитувчиларга ўқув курсларини режалаштириш, ўқув дастурларини ишлаб чиқиш, тегишли ўқитиш усулларини танлаш ва муваффақиятли қўллашда ёрдам бериши кўзда тутилган. Мазкур методология БОМКА дастури доирасида режалаштирилган тренинглар давомида синовдан ўтказилади.
Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган Марказий Осиёда чегараларни бошқариш бўйича кўмак дастури (БОМКА) трансчегаравий ҳамкорликни қўллаб-қувватлаш ва Марказий Осиёнинг чегарадош ҳудудларида яшовчи аҳоли турмуш шароитини яхшилаш орқали минтақада барқарор иқтисодий ривожланишга кўмаклашиш ва шу аснода минтақада хавфсизлик ва барқарорликни оширишга қаратилган. БОМКA дастурини амалга ошириш 2003 йилда бошланган ва шундан буён Дастур чегараларни интеграциялашган бошқариш концепциясини қўллаш орқали чегара назорати идоралари ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш, шунингдек, чегара назоратини халқаро тажрибалар ва Европа Иттифоқи стандартларига мувофиқлаштиришда етакчи аҳамиятга эга бўлиб келмоқда.
2021 йилнинг апрель ойида бошланган БОМКА дастурининг 10 босқичи тўрт йўналишни қамраб олган: чегара идораларини институционал ривожлантириш, қонун бузилиши ҳолларини аниқлаш бўйича салоҳиятни ошириш, трансчегаравий савдо ва ҳамкорликни енгиллаштириш ва такомиллаштириш. Минтақадаги энг йирик ташаббуслардан бири ҳисобланадиган Дастурнинг умумий бюджети 21,65 миллион еврони ташкил этади ва амалга ошириш муддати 4,5 йил бўлиб, у Европа Иттифоқининг Ҳамкорлар консорциуми ҳамда Миграция сиёсатини ривожлантириш маркази томонидан амалга оширилади. Европа Иттифоқи аъзолари орасидан танлаб олинган Ҳамкорлар консорциуми Латвия Республикаси Давлат чегарасини қўриқлаш хизмати томонидан бошқарилади.

Признавая роль подготовки тренеров, данный семинар направлен на разработку методологии поддержки национальных ведомств для обеспечения своевременного и эффективного образовательного процесса, а также потенциала агентств для своевременного предоставления квалифицированной экспертизы в успешной передаче знаний и навыков.
С этой целью команда экспертов из Латвийского Государственного пограничного колледжа и Пограничного колледжа ОБСЕ для руководящего состава уделила особое внимание системе обучения в пограничных ведомствах как таковой, и роли методологических принципов ToT в образовательном процессе. Методология ToT, разработанная в результате этой деятельности, включает несколько разделов и должна помочь инструкторам в планировании образовательных курсов, разработке учебных программ, а также в выборе и успешном использовании соответствующих методик обучения. Методология будет опробована во время тренингов, запланированных в рамках программы БОМКА.
Программа содействия управлению границами в Центральной Азии (БОМКА), финансируемая Европейским Союзом (ЕС) направлена на повышение безопасности и стабильности в регионе путем содействия устойчивому экономическому развитию в регионе посредством поддержки приграничного сотрудничества и улучшение условий жизни людей, живущих в приграничных районах Центральной Азии. С начала реализации в 2003 году, БОМКА играет ведущую роль в укреплении сотрудничества между контролирующими органами на границе посредством применения концепции комплексного управления границами, а также в приведении и пограничного контроля в соответствие c международными стандартам и стандартами Европейского Союза.
Десятая фаза программы БОМКА, стартовавшая в апреле 2021 года, охватывает четыре компонента: институциональное развитие институциональное развитие пограничных ведомств, повышение потенциала в области раскрытия нарушений, содействие торговле и улучшение приграничного сотрудничества. Программа с общим бюджетом в 21,65 миллионов евро и сроком реализации 4,5 года, является крупнейшей инициативой в регионе, реализуемой консорциумом партнеров Европейского Союза, и Международным центром по развитию миграционной политики. Консорциум партнеров отобранных стран-членов ЕС возглавляет Государственная пограничная охрана Латвийской Республики.