Давлат божхона қўмитасида Туркий давлатлар ташкилотининг бош котиби билан учрашув бўлиб ўтди
Тошкент шаҳрида бўлиб ўтаётган биринчи халқаро инвестиция форуми доирасида юртимизга ташриф буюрган Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Багдад Амреевнинг Давлат божхона қўмитаси Раиси Акмалхўжа Мавлонов билан учрашуви бўлиб ўтди.
Меҳмонларни юртимизга ташрифи билан қутлар экан, Давлат божхона қўмитаси Раиси А.Мавлонов сўнгги йилларда туркий давлатлар ўртасида савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорлик изчиллик билан кенгаяётганини таъкидлади.
Бунда эса Туркий давлатлар ташкилоти алоҳида аҳамият касб этади. Хусусан, ташкилотнинг Транскаспий йўлаги бўйлаб халқаро ташувларни амалга ошириш, Ўзбекистон Республикаси божхона органлари тажрибасига асосланган “e-TIR” электрон ташувлар механизмини жорий этиш, Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатлар чегара божхона постлари фаолияти билан яқиндан танишишни назарда тутувчи “Карвонсарой” лойиҳаларида Давлат божхона қўмитаси ҳам фаол иштирок этмоқда.
Учрашувда туркий давлатлар ўртасида ўзаро божхона ҳамкорлигини янада ривожлантириш истиқболлари, божхона-савдо тартиботларини соддалаштириш, ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларига кўпроқ қулайликлар яратиш, божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш ва ҳамкорликнинг бошқа бир қатор устувор йўналишлари бўйича атрофлича фикр алмашилди.
Тадбирда делегация аъзолари томонидан билдирилган таклифлар Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти томонидан мамнуният билан қабул қилинди.

В Государственном таможенном комитете состоялась встреча с генеральным секретарем Организации тюркских государств
8835
Приветствуя гостей, председатель ГТК отметил, что в последние годы сотрудничество между тюркскими государствами в торгово-экономической, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах стремительно расширяется.
Особую роль в этом играет Организация Тюркских Государств. В частности, сотрудники Государственного таможенного комитета принимают активное участие в нескольких мероприятиях, организованных по вопросам международных грузовых перевозок по Транскаспийскому коридору, внедрения механизма электронных перевозок МДП на опыте таможенных органов Республики Узбекистан, реализации проекта «Каравансарай», предусматривающего ознакомление с деятельностью приграничных таможенных постов организаций тюркских государств.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о перспективах дальнейшего развития таможенного сотрудничества между тюркскими государствами, упрощения таможенных и торговых процедур, создания более благоприятных условий для участников внешнеэкономической деятельности, совершенствования таможенного администрирования и ряда других приоритетов.