Йирик миқдордаги товарларни яширинча олиб киришга бўлган уринишларга чек қўйилди
Турли найрангларни қўллаган ҳолда божхона назоратини четлаб ўтишга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Чуқурсой техник-идора” божхона пости ходимлари хориждан темир йўл контейнерида келтирилган товарларни уларнинг юк ҳужжатлари ва инспекцион кўрик мажмуасидан олинган тасвир маълумотлари ўртасида тафовут бўлганлиги сабабли божхона кўригидан ўтказишди.
Қарангки, шубҳалар тасдиғини топди, юк контейннерида ҳужжатларда қайд этилмаган 94 минг 620 дона соябонлар ҳамда 1 тоннадан ортиқроқ альюминь профиллар борлиги аниқланди.
Мазкур товарларнинг дастлабки қиймати 4,7 млрд. сўмни ташкил этди.
Божхона постида фош этилган навбатдаги қинғирликда юк контейнерида юк ҳужжатларига кўра хўжалик товарлари ортилган бўлиши лозим эди.
Аммо ўтказилган текширувлар эса бунинг аксини кўрсатди.
Божхона кўриги натижасида қиймати 686 млн. сўмлик 17 150 дона велосипед насослари юк ҳужжатларида кўрсатилмаганлиги фош бўлди.

Выявлен незаконный ввоз сокрытых от таможенного контроля товаров
В частности, на железнодорожном приграничном таможенном посту «Техническая контора Чукурсай» Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, ввозимый из-за границы грузовой контейнер в установленном порядке подлежал таможенному досмотру с использованием инспекционно-досмотрового комплекса.
В результате были выявлены расхождения между сканерными изображениями и данными заявленными в товаросопроводительных документах.
В ходе проведения таможенного контроля в грузовом контейнере были обнаружены не заявленные в товаросопроводительных документах  94 620 единиц зонтов и более 1 тонны алюминиевых профилей.
По предварительным подсчётам общая стоимость обнаруженных товаров составила 4,7 млрд сумов.
В другом случае, выявленном на том же таможенном посту, сотрудники таможни пресекли попытку ввоза 17 150 единиц велосипедных насосов. Общая сумма насосов, заявленных в документах как хозяйственные товары составила 686 млн сумов.