“Порт назорати гуруҳ”лари учун семинар-тренинг якунига етди
Маълумки, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ҳамда Жаҳон божхона ташкилотининг Контейнерда ташувлар устидан назорат Глобал дастурига аъзо давлатларда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи турли идоралар вакилларидан иборат Порт назорати гуруҳлари ташкил этилган.
Пойтахтимизда мазкур гуруҳлар аъзолари - Давлат божхона қўмитасининг бир қатор чегара-божхона постларида хизмат қилаётган божхона ходимлари  учун Жаҳон божхона ташкилотининг етакчи халқаро экспертлари иштирокида 5 кунлик семинар-тренинг ташкил қилинди.
Таъкидланганидек, Марказий Осиё, Қора денгиз минтақаси мамлакатлари, Афғонистон ва Покистон давлатлари ўртасида Контейнерда ташувлар устидан назорат Глобал дастури доирасида кўп йиллардан бери самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган.
Ушбу ҳамкорлик Контейнерда ташувлар устидан назорат қилиш соҳасида миллий салоҳиятни ривожлантириш учун техник ёрдам кўрсатишда, наркотик модаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашда минтақавий ва минтақалараро ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлашда, минтақавий операцияларни ташкил этиш, ўтказиш ҳамда юқори хавфли товарлар бўйича ўзаро ахборот алмашинувида фаол намоён бўлмоқда.
Сир эмас, давлат божхона хизмати органлари ҳар бир мамлакат ва унинг фуқароларининг иқтисодий манфаатларини ҳимоя қилиш билан бир қаторда ўзаро савдонинг амалга оширилиши ва унинг тараққиётида ҳал қилувчи роль ўйнайди. Шу боисдан мазкур семинарда порт назорати гуруҳларида фаолият юритаётган ходимларнинг билим ва кўникмаларини янада мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди.
Эслатиб ўтамиз, Контейнерда ташувлар устидан назорат Глобал дастурига айни пайтда дунёнинг 70 дан ортиқ мамлакатлари, шу жумладан Марказий Осиё давлатлари аъзо ҳисобланади. Давлат божхона қўмитаси эса 2014 йилдан бери Глобал дастур лойиҳаларида фаол қатнашиб келмоқда.
Тадбир якунида семинар иштирокчиларга Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ҳамда Жаҳон божхона ташкилотининг сертификатлари топширилди.

Семинар-тренинг для «Групп портового контроля» завершен
В Ташкенте был организован пятидневный семинар-тренинг с участием ведущих международных экспертов Всемирной таможенной организации для членов этих групп – таможенников, проходящих службу на ряде приграничных таможенных постов ГТК.
Как было отмечено на мероприятии страны Центральной Азии, Черноморского региона, Афганистан и Пакистан на протяжении многих лет сотрудничают в рамках Глобальной программы по контролю за контейнерными перевозками.
Это сотрудничество выражается в оказании технической помощи для развития национального потенциала в области контроля за контейнерными перевозками, активной поддержке регионального и межрегионального сотрудничества в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, организации и проведении региональных операций и обмене информацией о товарах повышенной опасности.
Не секрет, что органы государственной таможенной службы играют важнейшую роль в осуществлении и развитии взаимной торговли, а также в защите экономических интересов каждой страны и ее граждан. По этой причине на семинаре особое внимание было уделено дальнейшему укреплению знаний и навыков сотрудников, осуществляющих деятельность в группах портового контроля.
Следует отметить, что более 70 стран, включая Центральную Азию, в настоящее время являются участниками Глобальной программы по контролю за контейнерными перевозками. Государственный таможенный комитет принимает активное участие в проектах Глобальной программы с 2014 года.
По окончании семинара участникам были вручены сертификаты Управления ООН по наркотикам и преступности и Всемирной таможенной организации.