Давлат божхона қўмитаси томонидан матбуот ва оммавий ахборот воситалари вакиллари, журналистлар ва блогерлар учун Марказий божхона лабораториясига пресс тур уюштирилди.
Марказий божхона лабораториясига пресс тур уюштирилди
Йиғилганларга Марказий божхона лабораторияси бошлиғи Б.Караманов дастлаб лаборатория фаолияти ҳақида қисқача сўзлаб берди. Шундан сўнг лаборатория ходимлари журналистлар учун кўргазмали тақдимотларни амалга оширишди.
Божхона ишида божхона экспертизаси ғоятда муҳим аҳамият касб этади. Божхона экспертизаси кўмагида товар кодини аниқлаш товарларнинг божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларини янада енгиллаштиради, энг муҳими давлат бюджетига божхона тўловларининг тўлиқ ундирилишига хизмат қилади.
Масалан, Марказий божхона лабораторияси томонидан 1991-2016 йилларда жами 17 276 та товарга тегишли хулосалар берилиб, 1,21 млн. доллар миқдорида  қўшимча божхона тўловлари ундирилган бўлса, 2017-2021 йиллар давомида 4 050 та товарлар бўйича тадқиқотлар ўтказилиб 4,9 млн. доллар қўшимча божхона тўловлари ундирилди.
Бу борада Давлат божхона қўмитасининг Марказий божхона лабораторияси томонидан кенг кўламдаги ишлар амалга оширилмоқда.
Бундан салкам 30 йил муқаддам ташкил қилинган Марказий божхона лабораторияси 2021 йил 10 сентябрда Президентимизнинг “Божхона тартиб-таомилларини соддалаштириш ва давлат божхона хизмати органлари ташкилий тузилмасини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги  ПФ-6310 сон Фармонига биноан божхона тизимида алоҳида юридик шахс мақомига эга бўлди.
2021 йил ноябрь ойида эса Жаҳон божхона ташкилоти Бош котиби Кунио Микуриянинг мамлкатимизга ташрифи доирасида Марказий божхона лабораториясига “Минтақавий божхона лабораторияси” мақоми берилди.
Тан олиш керак, мазкур нуфузли мақомни қўлга киритиш учун ниҳоятда машаққатли йўл босиб ўтилди, сўнгги йилларда лабораторияни жаҳон стандартлари даражасига етказиш бўйича кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилди. Лаборатория “Халқаро ISO сертификати”ни қўлга киритди.
Эндиликда бу ерда мураккаб экспертизаларни ўтказиш ва ҳар томонлама асосланган ҳаққоний хулосалар берилишини таъминлаш мақсадида лаборатория АҚШ, Англия, Япония, Германия каби давлатларда ишлаб чиқарилган, халқаро стандартларга мос 20 дан ортиқ энг замонавий ускуналар билан жиҳозланди.
Мазкур лаборатория нафақат мамлакатимиз, балки минтақадаги давлатлар божхона лабораториялари билан ўзаро ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга хизмат қилади, хусусан минтақа давлатларининг божхона хизматларига маслаҳатлар, тавсиялар бериш, уларнинг мутахассислари учун консультация ва ўқув машғулотлари ўтказиш имконини беради.
2021 йил 31 декабрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасининг Марказий божхона лабораторияси фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 790-сон қарори қабул қилинди.
Қарор билан ушбу муассасанинг асосий қуйидаги вазифалари белгиланди.
- Товарларни индентификациясига мувофиқ божхона экспертизасидан ўтказиш;
- Товарларни уларнинг Ўзбекистон Республикаси ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатураси (кейинги ўринларда — ТИФ ТН) бўйича классификациялаш;
- Никотин сақловчи маҳсулотлар ва спиртли ичимликлар таркибини аниқлаш;
- Жисмоний ва юридик шахсларга ТИФ ТН бўйича дастлабки қарор бериш, шартнома асосида товарларни экспертизадан ўтказиш ва сертификатлаш билан боғлиқ бўлган бошқа хизматлар кўрсатиш;
- Давлат божхона хизмати органлари эҳтиёжига кўра суд экспертизасининг гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар экспертизаси ва бошқа криминалистик турларини ўтказиш;
- Илмий-текшириш ишларини амалга ошириш;
- Минтақавий божхона лабораторияси мақоми доирасида хорижий мамлакатларнинг божхона органлари ходимлари билан яқиндан ҳамкорлик қилиш ва уларга хизматлар кўрсатиш.
Пресс турда маълум қилинишича, Марказий божхона лабораторияси ва ҳудудий тузулмалар томонидан 2021 йилда салкам 9,6 мингта божхона экспертизалари амалга оширилди ва натижада давлат бюджетига салкам 100 млрд. сўмлик қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди
Ўтган йилда Марказий божхона лабораториясига товарларнинг таркиби ва ТИФ ТН кодига аниқлик киритиш бўйича 330 та мурожаатлар келиб тушди. Мазкур мурожаатлар бўйича ўтказилган тадқиқотлар натижасида эса 73,5 млрд. сўм қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди.
Марказий божхона лабораторияси томонидан ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиларига товарларни ТИФ ТН бўйича таснифлаш юзасидан дастлабки қарор қабул қилиш хизмати ҳам кўрсатиб келинмоқда. Айниқса, ушбу хизмат учун олинадиган ҳақнинг 50 евродан базавий ҳисоблаш миқдорининг 75 фоизига яъни 203 минг сўмга туширилгани хизматдан фойдаланувчилар сонининг ўсишига олиб келмоқда.
Натижада, 2021 йилда тадбиркорлар учун 4134 та дастлабки қарор қабул қилинди. Вахоланки, бу кўрсаткич 2020 йилда бор-йўғи 38 тани ташкил қилган эди. Жорий йилнинг январь ойида эса товарларни ТИФ ТН бўйича таснифлаш юзасидан қабул қилинган дастлабки қарорлар ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 137 тага кўпайди.
Пресс тур давомида журналистлар нафақат ўзларини қизиқтирган саволларга жавоб олишди, шунингдек, бу ердаги замонавий ускуналар фаолияти билан танишишди ва мураккаб экспертиза жараёнларига жонли мисолларда гувоҳ бўлишди.

Организован пресс-тур в Центральную таможенную лабораторию
Начальник Центральной таможенной лаборатории Б. Караманов для начала рассказал собравшимся о деятельности лаборатории. После этого сотрудники лаборатории провели для журналистов наглядные презентации.
Таможенная экспертиза играет очень важную роль в работе таможни. Определение кода товара с помощью таможенной экспертизы еще больше облегчает процесс таможенного контроля и оформления товаров. А самое главное, это служит правильному и полному взысканию таможенных платежей в государственный бюджет.
Например, если за 1991-2016 годы всего было выдано 17 276 единиц товарных заключений и взыскано дополнительных таможенных платежей на сумму 1,21 млн. долларов США, то в период с 2017 по 2021 годы было проведено исследований по 4050 единицам товаров в результате которых было взыскано дополнительных таможенных платежей на 4,9 млн. долларов США.
В Центральной таможенной лаборатории Государственного таможенного комитета ведется масштабная работа в этом направлении.
Указом Президента Республики Узбекистан от 10 сентября 2021 года № УП-6310 “Об упрощении таможенных процедур и дальнейшем совершенствовании организационной структуры органов государственной таможенной службы” в структуре Государственного таможенного комитета в рамках общей предельной штатной численности таможенных органов создана Центральная таможенная лаборатории со статусом обособленного юридического лица.
Центральная таможенная лаборатория, созданная почти 30 лет назад, стала отдельным юридическим лицом в системе таможенных органов.
В ноябре месяце 2021 года, в рамках визита Генерального секретаря Всемирной таможенной организации Кунио Микурия в нашу страну, Центральной таможенной лаборатории присвоен статус "Региональной таможенной лаборатории» Всемирной таможенной организации".
Признание достойным этого статуса - результат многолетнего упорного труда. Были проведены широкомасштабные реформы по доведению Центральной таможенной лаборатории Государственного таможенного комитета к уровню мировых стандартов.
Центральная таможенная лаборатория определена соответствующей международным стандартам требований «ISO 17025-2019» и имеет соответствующее свидетельство об аккредитации.
Центральная таможенная лаборатория Государственного таможенного комитета оснащена высокоточными современными технологическими оборудованиями ведущих производителей, все помещения лаборатории спроектированы и построены в соответствии со стандартами Всемирной таможенной организации.
Присвоение статуса региональной таможенной лаборатории Центральной таможенной лаборатории Государственного таможенного комитета служит эффективным средством совершенствования выполнения фискальных функций таможенных органов.
Присвоение статуса региональной таможенной лаборатории позволяет Центральной таможенной лаборатории: предоставлять консультации и рекомендации таможенным службам региона при подготовке научно-исследовательских и аналитических обзоров в сотрудничестве с таможенными лабораториями стран региона, а также проводить консультации и учебные занятия для их специалистов, предоставлять платформу для участия в конференциях, форумах, консультациях, семинарах, симпозиумах, круглых столах и других мероприятиях, организованных Всемирной таможенной организацией, ее региональными таможенными лабораториями и другими участниками организации.
30 декабря 2021 года принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №790 “О мерах по организации деятельности Центральной таможенной лаборатории Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан”.
Постановлением определены следующие основные задачи данного учреждения:
-  проведение таможенной экспертизы товаров в соответствии с их идентификацией;
-  классификация товаров по их товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан (далее – ТН ВЭД);
-  определение состава никотиносодержащей продукции и спиртных напитков;
-  оказание иных услуг физическим и юридическим лицам, связанных с проведением экспертизы и сертификацией товаров;
-  проведение экспертизы наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров и иных видов судебно-криминалистической экспертизы;
-  проведение исследовательской работы;
-  в рамках статуса региональной таможенной лаборатории тесное сотрудничество и оказание услуг сотрудникам таможенных органов  иностранных государств.
Как было отмечено в ходе пресс-тура, в 2021 году Центральной таможенной лабораторией проведено около 6600 таможенных экспертиз, в результате чего в государственный бюджет поступило дополнительных таможенных платежей в размере около 100 млрд сумов.
В прошедшем году в Центральную таможенную лабораторию поступило 330 обращений по определению состава товаров и кода ТН ВЭД. В результате проведенных исследований по данным обращениям было взқскано дополнительнқх таможеннқх платежей в размере 73,5 млрд сумов.
В ходе пресс-тура журналисты не только получили ответы на свои вопросы, но и ознакомились с работой современного оборудования и стали свидетелями сложных процессов экспертизы на живых примерах.