Давлат божхона қўмитасида Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг (ФАО) Ўзбекистон Республикасидаги вакили ўринбосари билан учрашув бўлиб ўтди
1896
Мамлакатимизда муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарликларида олиб борилаётган фаол ташқи сиёсат натижасида Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлиги тобора кенгайиб бормоқда.
Жорий йилнинг 15 февраль куни Давлат божхона қўмитасида Давлат божхона қўмитаси Раиси ўринбосари Ўткиржон Кодиров билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг (ФАО) Ўзбекистон Республикасидаги вакили ўринбосари Шерзод Умаров ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Тадбирда асосий эътибор Давлат божхона қўмитаси ва ФАО ўртасида ҳамкорлик механизмларини йўлга қўйиш, ҳамкорликнинг долзарб йўналишларини аниқлаш ва муҳокама қилишга қаратилди.
Учрашувда Давлат божхона қўмитаси раиси ўринбосари У.Кодиров Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилотининг жаҳонда, хусусан, Марказий Осиё минтақасида олиб бораётган кенг кўламли фаолияти, шунингдек, БМТ лойиҳаларини амалга ошириш доирасида амалга оширилган ишлари ҳақида хабардор эканлигини билдириб, йўлга қўйилаётган ҳамкорлик истиқболларини юқори баҳолашини таъкидлади.
Шу нуқтаи назардан, бўлиб ўтаётган учрашувда эришилиши кутилаётган келишувларни амалга ошириш учун барча саъй-ҳаракаталарни амалга оширишга тайёр эканлигини билдирди.
Учрашув давомида қуйидаги истиқболдаги йўналишлар белгиланди ва муҳокама қилинди:
• Озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасида ҳамкорлик, ушбу фаолиятни амалга ошириш ва такомиллаштиришда ўзаро кўмак кўрсатиш;
• Ўзбекистон Республикаси божхона хизмати ходимларининг кадрлар салоҳиятини шакллантириш, барча соҳаларда хорижий тажрибани ўрганиш;
• Аёлларни тренинглар, семинарлар ва бошқа малака ошириш лойиҳаларида иштирок этишга жалб қилиш.
Маълумот учун: Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти Бирлашган Миллатлар ТАшкилотининг ихтисослашган агентлиги бўлиб, очарчиликка қарши кураш бўйича халқаро саъй-ҳаракатларга раҳбарлик қилади.
ФАОнинг асосий мақсади барча учун озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва аҳолининг юқори сифатли озиқ-овқат маҳсулотларидан мунтазам фойдаланишни кафолатлашдан иборат. Ҳозирги кунга келиб ФАОга 194 дан зиёд давлатлар аъзо бўлиб, у дунёнинг 130 дан ортиқ мамлакатларида фаолият юритади.
ФАОнинг фаолияти қишлоқ хўжалигини ривожлантириш, овқатланишни яхшилаш ва озиқ-овқат хавфсизлиги муаммосини ҳал қилиш орқали дунёда қашшоқлик ва очарчилик даражасини пасайтиришга қаратилган.

В Государственном таможенном комитете состоялась встреча с заместителем представителя Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных наций (ФАО)
8415
15 февраля текущего года в Государственном таможенном комитете состоялась встреча заместителя Председателя Государственного таможенного комитета Уткиржона Кодирова с заместителем представителя Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных наций (ФАО) в Республике Узбекистан Шерзодом Умаровым.
На встрече также приняли участие специалист по мониторингу и мобилизации ресурсов Н. Маликова, координатор временного секретариата CADI Т. Реймов, помощник координатора временного секретариата CADI Н.Хужаева, начальник Управления международного сотрудничества Р. Акрамов и другие ответственные лица ГТК РУз.
Основной целью мероприятия являлось налаживание механизма сотрудничества между ГТК и ФАО, определение и обсуждение актуальных направлений взаимодействия, а также привлечение практического содействия.
Заместитель Председатель Государственного таможенного комитета У.Кодиров, приветствуя гостей, проинформировал, что осведомлён о масштабной деятельности ФАО в мире и, в частности, в Центральноазиатском регионе, а также о проделанной работе в рамках реализации проектов ООН и высоко оценивает  перспективы сотрудничества. А также в данном контексте, заверил, что приложит максимум усилий для реализации намеченных целей.
В ходе переговоров были определены и обсуждены приоритетные направления взаимодействия, включающие в себя:
- сотрудничество в области продовольственной безопасности, взаимное содействие в активизации и совершенствовании данной деятельности;
- наращивание кадрового потенциала должностных лиц таможенной службы Узбекистана, изучение зарубежного опыта по всем направлениям;
- привлечение женщин к участию в тренингах, семинарах и других проектах по обучению и повышению квалификации.
Справочно: продовольственная и селськохозяйственная организации Объединенных Наций (ФАО) является специализированным учреждением ООН, возглавляющим международные усилия по борьбе с голодом.
Основной целью ФАО является обеспечение продовольственной безопасности для всех и гарантирование регулярного доступа населения к высококачественной пище. ФАО, насчитывающая более 194 государств-членов, работает более чем в 130 странах по всему миру.
Деятельность ФАО направлена на уменьшение остроты проблемы нищеты и голода в мире путём содействия развитию сельского хозяйства, улучшению питания и решения проблемы продовольственной безопасности.