Давлат божхона қўмитаси Раиси "Олот" чегара-божхона постида бўлди
Давлат божхона қўмитаси Раиси Акмалхўжа Мавлонов Бухоро вилоятида бўлиб, "Олот" чегара-божхона пости фаолияти билан яқиндан танишди.
Давлат божхона қўмитаси Раиси
Мазкур пост юртимизни қўшни Туркманистон билан боғловчи энг гавжум чегара ўтказиш пунктларидан бири ҳисобланади. Илгари постнинг ўтказувчанлиги кунига 150 та юк автотранспортини ташкил қилган бўлса, ҳозирда 500 тагача юк автотранспорт воситалари ҳаракатланиши мумкин.
ДБҚ Раиси постда божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларини рақамлаштириш бўйича амалга оширилган ишлар билан танишар экан, мавжуд имкониятлардан нечоғлик самарали фойдаланилаётганига эътибор қаратди.
ДБҚ Раисининг юк автотранспорт воситалари ҳайдовчилари билан яқиндан мулоқоти давомида ечимини кутаётган ва ҳал этилиши лозим бўлган масалалар ҳам борлиги аён бўлди.
Жумладан, ҳайдовчилар учун габарити катта ва оғирлиги белгиланган меъёрдан ортиқ бўлган транспорт воситаларининг республикага кириши учун рухсатномани шу ернинг ўзида ёки электрон равишда олиш имкони йўлга қўйилмаган.
Ёки банк хизматларини божхона пости залларида эмас, аксинча постнинг қўшни давлатдан кириш қисмида йўлга қўйиш орқали ҳайдовчиларнинг божхонадан ўтиш вақтини қўшимча 10 дақиқагача қисқартириш мумкин.
Пост ҳудудида вай-фай тизими орқали тақдим этилаётган бепул Интернет тезлигини янада ошириш орқали электрон божхона хизматларини тезкорлик билан кўрсатиш мумкин бўлади.
Шунингдек, пост атрофидаги инфраструктрани такомиллаштириш, айниқса, бу ердаги йўлларни таъмирлашда иқлим шароитларини инобатга олиш лозимлиги юзасидан кўрсатмалар берилди.

Председатель Государственного таможенного комитета посетил приграничный таможенный пост «Алат»
Этот пост является одним из самых загруженных приграничных пунктов, связывающих нашу страну с соседним Туркменистаном. Если раньше пропускная способность поста составляла 150 грузовых автотранспортных средств в сутки, то теперь она может принимать до 500 автотранспортных средств.
Ознакомившись с проделанной на посту работой по цифровизации процессов таможенного контроля и оформления, председатель ГТК обратил особое внимание на то, насколько эффективно используются имеющиеся возможности.
В ходе тесных бесед с водителями грузовых автотранспортных средств стало ясно, что есть вопросы, требующие решения.
В частности, не налажена система получение водителем документа разрешительного характера на въезд крупногабаритных и тяжеловесных транспортных средств на месте или в электронном виде.
Или настроив банковские услуги не в залах таможенного поста, а на въезде на пост из соседней страны, время прохождения водителей через таможенные процедуры можно сократить до дополнительных 10 минут.
Ускорить предоставление электронных таможенных услуг можно будет за счет дальнейшего увеличения скорости бесплатного интернета, предоставляемого через систему Wi-Fi в зоне таможенного поста.
Также в ходе ознакомления поручено улучшить инфраструктуру вокруг таможенного поста, в особенности учитывая погодно-климатические условия при ремонте дорог.