Латвия ташқи ишлар вазири билан учрашув бўлиб ўтди
Латвия Республикаси ташқи ишлар вазири Эдгарс Ринкевичнинг Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи доирасида пойтахтимиз аэропортида ҳам ишчи учрашув ташкил қилинди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси, Ташқи ишлар вазирлиги ва Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Латвия Ўзбекистоннинг Европадаги ишончли ва муҳим шериги бўлиб, узоқ йиллардан буён мамлакатимизнинг Болтиқ ва Скандивания бозорларига чиқишида кўмаклашиб келмоқда.
Қолаверса, 2021 йил мамлакатимиздан Латвия Республикасига салкам 50 млн. АҚШ долларлик маҳсулотлар экспорт қилинган. Бу эса ҳамкорликни ривожлантириш учун ҳали ишга солинмаган катта имкониятлар мавжудлигини кўрсатмоқда.
Учрашувда божхона соҳасида иккала мамлакат ўртасидаги ҳамкорликнинг муҳим йўналишлари сифатида божхона соҳасида ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш, Ўзбекистон давлат божхона хизмати ходимларининг Латвия ва Европа Иттифоқининг бошқа мамлакатларида малака оширишларини ташкил қилишга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, Латвия ташқи ишлар вазири Ўзбекистон ва Латвия ўртасида товарларни ноқонуний олиб ўтишган доир божхона қонунбузилишларига қарши курашишда ўзаро ҳамкорлик Келишувини имзолашга тайёр эканлигини маълум қилди.
Учрашувда Латвия Республикаси халқаро ташкилотлар ва Европа Иттифоқи доирасида мамлакатимизни доимо қўллаб-қувватлаб келаётгани алоҳида қайд қилинди.
Жумладан, Европа Иттифоқининг Марказий Осиё давлатлари Чегараларини бошқаришга кўмаклашишга қаратилган «БОМКА» Дастурининг фаол амалга оширилишида Латвиянинг роли катта.
Ҳозирда мазкур дастур доирасидаги асосий минтақавий тадбирларга Ўзбекистон мезбонлик қилиб келмоқда ҳамда дастур доирасида кўрсатиладиган техник кўмакни эндиликда 20 фоизга ошириш ҳам назарда тутилмоқда.
Учрашув якунида Латвия Республикаси ташқи ишлар вазири Эдгарс Ринкевич "Ўзбекистон божхона хизматига 30 йил" эсдалик нишони билан тақдирланди.
Латвия юқори даражадаги делегацияларининг бу каби ташрифлари ҳамкорликни кенгайтириш учун янги имкониятлар очади.

Состоялась встреча с Министром иностранных дел Латвийской Республики
На встрече приняли участие представители Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан, Министерства иностранных дел и Пограничных войск Службы государственной безопасности.
Как было отмечено на мероприятии, Латвия является надежным и важным партнером Узбекистана в Европе и на протяжении многих лет оказывает содействие нашей стране в выходе на рынки стран Балтии и Скандинавии.
Кроме того, в 2021 году из нашей страны в Латвийскую Республику было экспортировано товаров на 50 миллионов долларов США. А это показывает, что существуют большие неиспользованные возможности для сотрудничества.
На встрече основное внимание было уделено таким важным направлениям сотрудничества двух стран в сфере таможенного дела как укрепление нормативно-правовой базы в таможенной сфере а также организации обучения сотрудников Государственной таможенной службы Узбекистана в Латвии и других странах ЕС.
Вместе с тем министр иностранных дел Латвийской Республики выразил свою готовность подписать Соглашение о взаимодействии между таможенными службами Узбекистана и Латвии в сфере борьбы с таможенными правонарушениями, связанными с незаконными перемещениями товарно-материальных ценностей.
На встрече было отмечено, что Латвийская Республика всегда поддерживает нашу страну в рамках международных организаций и Европейского Союза.
В частности, Латвия играет важную роль в активной реализации программы Европейского Союза по содействию управлению границами в Центральной Азии, БОМКА.
В настоящее время в Узбекистане проходят основные региональные мероприятия по этой программе, а также планируется увеличить техническую помощь, оказываемую в рамках программы на 20%.
Такие визиты латвийских делегаций высокого уровня открывают новые возможности для развития сотрудничества и расширения сферы.