Нақд хорижий валюталарни олиб чиқишга бўлган уриниш фош бўлди
Юртимиздан нақд хорижий валюталарни ноқонуний йўллар билан олиб чиқишга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Андижон вилояти божхона бошқармаси “Дўстлик” чегара божхона пости орқали қўшни мамлакатга йўл олган фуқаро М.Р.нинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу шахс ўрнатилган тартибда шахсий кўрикдан ўтказилди.
Шахсий кўрик натижасида, ушбу фуқаронинг ёнидан декларацияда кўрсатилмаган ва божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилинмаган, олиб чиқиш меъёридаги нақд хорижий валютадан ортиқча бўлган 2,8 млн. Россия рубли мавжуд эканлиги аниқланди.

Тем не менее, некоторые граждане все еще предпринимают попытки незаконного вывоза наличной иностранной валюты без соблюдения установленных норм.
В частности, на приграничном таможенном посту «Дустлик» Андижанского областного таможенного управления, внимание таможенников привлекло беспокойное поведение гражданина М.Р., направлявшегося в соседнее государство.
В результате проведенного личного досмотра, при гражданине были обнаружены не заявленные в декларации наличные валютные средства, в сумме превышающей допустимую норму вывоза наличной иностранной валюты на 2,8 миллионов российских рублей.