3,7 млрд. сўмлик мато, 1.8 млрд. сўмлик дастурхон: Пойтахт божхоначилари яна қандай товарларни тўхтатиб қолишди?
1139
Товар-моддий бойликларнинг юртимиз божхона чегаралари орқали юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган ҳолда олиб кирилишига қарши божхона органлари томонидан мунтазам кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, пойтахтимизнинг “Чуқурсой техник идора” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан контейнердаги хориждан келтирилган газламаларнинг инспекцион кўрик мажмуасидан олинган тасвирлари билан  ҳужжатлардаги маълумотлар тафовут  аниқланди.
Шундан сўнг ушбу товарлар божхона кўригидан ўтказилганида,  шубҳалар ўринли бўлиб чиқди. Яъни, юклар орасидаги 3,7 млрд. сўмлик 5 турдаги қарийб 427 минг квадрат метр матолар юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган  фош бўлди.
Навбатдаги ҳолатда эса, хориждан маъсулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига юк контейнерида келтирилган  велосипед эҳтиёт қисмлари белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада эса 503 млн. сўмлик 2 турдаги 19 минг 150 дона велосипед эҳтиёт қисмлари ҳужжатларда кўрсатилмагани маълум бўлди.
Навбатдаги ҳолат ҳам велосипед билан боғлиқ. “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида аниқланган божхона қонун бузилиши ҳолатида  8000 дона велосипед камералари юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилганидан ортиқча эканлгиги, 4000 дона велосипед насослари эса ҳужжатларда умуман кўрсатилмагани фош бўлди.
Мазкур постда аниқланган яна бир ҳолатда божхона ходимлари  дастурхонларни ҳужжатларда шунчаки плёнка тарзида олиб киришга бўлган уринишни фош қилишди. Мазкур дастурхонларнинг умумий қиймати эса 1,8 млрд.сўмдан ошмоқда.
Шу каби ҳолат Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг “Арк-булоқ” ташқи  иқтисодий фаолият божхона постида ҳам аниқланди.
Хориждан келтирилган томчилаб суғориш учун хом ашё ишлаб чиқариш линиясини божхона кўригидан ўтказиш давомида қиймати 140 млн. сўмлик, салкам 4 тонна томчилаб суғориш тизимлари учун пластик парчалар божхона юк декларациясида ва юк хужжатларида кўрсатилмагани маълум бўлди.

Ткани на 3,7 млрд. сум, скатерти на 1,8 млрд. сум: незаконный ввоз еще каких товаров пресекли столичные таможенники?
8900
В частности, на железнодорожном приграничном таможенном посту «Техническая контора Чукурсай» Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, ввозимый из-за границы грузовой контейнер в установленном порядке подлежал таможенному досмотру с использованием инспекционно-досмотрового комплекса.
В результате были выявлены расхождения между сканерными изображениями и данными заявленными в товаросопроводительных документах.
В ходе проведения таможенного контроля подозрения подтвердились. То есть около 427 000 квадратных метров тканей 5 разновидностей на сумму 3,7 млрд. сумов в товаросопроводительных документах заявлены не были.
В следующем случае велосипедные запасные части, доставленные в грузовом контейнере на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью из-за границы, были досмотрены в установленном порядке.
В результате выяснилось, что 19 150 единиц велозапчастей 2-х видов на сумму 503 000 000 сумов в документах были не указаны.
Очередной случай нарушения таможенного законодательств был выявлен на таможенном посту ВЭД «Чукурсай». В ходе досмотра выяснилось, что хотя в товаросопроводительных документах количество велосипедных камер было заявлено как 8000 единиц, фактически их оказалось на много больше, а запись о 4000 единицах велосипедных насосов в документах и вовсе отсутствовала.
В другом случае, выявленном на том же самом посту, сотрудники таможни пресекли попытку ввоза большого количества скатертей под видом клеенки. Общая сумма скатертей составила более 1,8 млрд. сумов.
Подобный факт был выявлен на днях и на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Арк-булак» УГТК по городу Ташкент.
В ходе таможенного досмотра ввозимой из-за рубежа производственной линии для капельного орошения выяснилось, что пластиковые детали для систем капельного орошения весом почти 4 тонны стоимостью 140 миллионов сумов в грузовой таможенной декларации и товаросопроводительных документах заявлены не были.