Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг “Сирғали” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида тадбиркорлар билан навбатдаги учрашув ташкил қилинди.
Сергелида божхоначилар ва тадбиркорлар учрашди
Тадбирда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси бошлиғи ўринбосари Н.Салимжонов, бўлим ва пост бошлиқлари, ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари, божхона омборлари вакиллари иштирок этишди.
Мулоқот давомида ҳозирги кунда божхона омборларига юкланган вазифалар, уларда яратилаётган қулайликлар, шу билан ушбу йўналишда учраётган муаммолар хусусида атрофлича фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 20 августдаги “Божхона назорати остидаги товарларга нисбатан юк операцияларини амалга оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 531-сон қарорининг мазмун-моҳияти яқиндан етказилди. Қарорга асосан божхона омборлари эгаларига юкланаётган талаблар ва берилган бир қатор ваколатлар атрофлича тушунтирилди.
Бу каби мулоқотларнинг доимий ташкил этилиши соҳада қабул қилинаётган меъёрий ҳужжатлар талабларини маъсулларга ўз вақтида етказишга, “божхона ва тадбиркор бир тан-у бир жон“ тамойили асосида соҳа ривожига муҳим омил бўлиб хизмат қилади.

Состоялась встреча таможенников с участниками внешнеэкономической деятельности
На таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Сергели» Ташкентского городского таможенного управления состоялась очередная встреча с предпринимателями.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника таможенного управления по городу Ташкент Н.Салимджанов, начальники отделов и таможенных постов, участники внешнеэкономической деятельности, представители таможенных складов.
В ходе мероприятия стороны обменялись мнениями о задачах, возложенных в настоящее время на таможенные склады, создаваемых в них удобствах, а также проблемах, возникающих в этой сфере.
В частности, были всесторонне разъяснены суть и значение Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 августа 2021 года № 531 «О дополнительных мерах по осуществлению грузовых операций в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем». Также, подробно были разъяснены требования, предъявляемые к владельцам таможенных складов, и ряд предоставленных им полномочий согласно постановлению.
Регулярная организация подобных встреч служит важным фактором своевременного доведения до ответственных лиц требований нормативных документов, принятых в сфере, развития отрасли на основе принципа «Таможня - надежная опора для предпринимателей!».