Давлат божхона қўмитасида Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан тантанали тадбир бўлиб ўтди
Давлат божхона қўмитасида “Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 30 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан тантанали тадбир ташкил этилди.
Давлатимиз мадҳияси садолари остида бошланган тадбирда Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти, шахсий таркиби ва божхона фахрийлари иштирок этишди.
Байрам муносабати билан Президентимизнинг Ватан ҳимоячиларига йўллаган табриги давлат божхона хизмати органлари шахсий таркиби томонидан ҳам кўтаринки кайфиятда қизғин қарши олинди.
Олий бош қўмондонимиз табрикда таъкидлаганларидек, жонажон Ватанимизга садоқат, азму шижоат каби эл-юртимизга хос юксак фазилатларнинг қадр-қиммати ва аҳамиятини, улар ҳаётимизда тобора мустаҳкам ўрин эгаллаб бораётганини янада теран англаймиз ва ўзининг жанговар фаолияти билан буни амалда исботлаб келаётган ғоят олижаноб касб эгаларини шарафлаймиз.
Мамлакатимиз Қуролли Кучлари ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари билан бир сафда давлат божхона хизмати органлари ҳам давлатимиз хавфсизлигини таъминлаш, унинг иқтисодий манфаатларини ҳимоя қилиш ҳамда давлат бюджетига божхона тўловларини ундириш каби муҳим вазифаларни шараф билан бажариб келишмоқда.
2021 йил якунларига кўра республикамиз божхоначилари давлат бюджетига 33,2 трлн. сўмлик божхона тўловларини ундиришди. Бу эса 2020 йилнинг мос даврига нисбатан 8,5 трлн.сўмга кўп демакдир.
Мамлакатимиз иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш ва контрабандага қарши курашиш бўйича ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида сал кам 11 500  та аниқланган ҳуқубузарлик ҳолатларида 857 млрд. сўмлик товар-моддий бойликлар ва 531 кг. гиёҳвандлик воситалари ашёвий далил тариқасида олиб қўйилди.
Бугун тизимда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва эришилган натижалар ҳамиша ўзининг муносиб эътирофини топиб келмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 30 йиллиги ҳамда Ватан ҳимоячилари куни муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармонига биноан тақдирланган бир гуруҳ ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари сафидан 6 нафар божхона ходимлари ҳам ўрин олди.
Улар давлатимизнинг юксак мукофотлари яъни “Мардлик” ордени, “Жасорат”, «Содиқ хизматлари учун» ва «Шуҳрат» медаллари билан тақдирланишди.
Шунингдек, Қуролли кучларнинг 30 йиллиги муносабати билан таъсис этилган эсдалик нишони билан ҳам бир гуруҳ божхона ходимлари мукофотланди.
Тадбирда мазкур мукофотлар ўз соҳибларига тантанали равишда топширилди.
Байрам тадбирида сўзга чиққан божхона фахрийлари, мукофотланганлар ва бошқалар ўз миннатдорчиликларини изҳор этиб, халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини, юртимизнинг  мусаффо осмонини кўз қорачиғидек асраб-авайлашда ватан ҳимоячиларига куч-ғайрат тилашди.

В Государственном таможенном комитете прошло торжественное мероприятие, посвященное Дню защитников Родины
8884
На мероприятии приняли участие личный состав Государственного таможенного комитета, ветераны и удостоенные государственных наград почётные работники таможенной службы.
Мероприятие началось с торжественных звуков государственного гимна нашей Родины. Затем, Председатель Государственного таможенного комитета А.Мавлонов зачитал праздничное поздравление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами.
Как отметил Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами мы еще глубже осознаем ценность и значение таких присущих нашему народу и все более утверждающихся в нашей жизни высоких качеств, как преданность Родине, мужество и отвага, и чествуем военнослужащих, доказывающих это на практике всей своей доблестной службой.
В результате проводимых реформ размер таможенных платежей, взимаемых в государственный бюджет, растет из года в год. По итогам 2021 года таможенниками нашей республики в Государственный бюджет было взыскано таможенных платежей в размере 33,2 триллионов сумов. А это на 8,5 трлн. сумов больше, чем за аналогочный период 2020 года.
В результате проведенных оперативных мероприятий в сфере обеспечения экономической безопасности нашего государства и борьбы с контрабандой в выявленных чуть менее 11,5 тысяч фактах нарушений таможенного законодательства было своевременно выявлено и пресечено незаконное перемещение 531 килограмма наркотических средств и товарно материальных ценностей на сумму 857 миллиардов сумов.
По случаю праздника Указом Президента Республики узбекистан группа военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов награждена государственными наградами. В числе которых и 6 сотрудников государственной таможенной службы, которые удостоились таких высоких государственных наград как ордена “Мардлик” и медалей “Жасорат”,  «Содиқ хизматлари учун» и «Шуҳрат».
Вместе с тем, группа таможенников была награждена памятным знаком, учрежденным по случаю 30-летия Вооруженных Сил.
На мероприятии Государственные награды были торжественно вручены своим обладателям.
В завершение награжденные выразили свою благодарность за внимание, уделяемое Президентом таможенной сфере.