“Қизил” йўлакдан яширинча олиб ўтилаётган қоракўл терилари фош этилди
Республикамиз халқаро аэропортларда жорий этилган икки йўлакли тизим яъни “қизил” ҳамда “яшил” йўлаклардан ўтишда божхона қоидаларига қатъий амал қилиш лозим. Аммо, айрим ҳолларда ушбу имкониятлардан ўз манфаатлари йўлида фойдаланаётган шахслар ҳам учраб турибди.
Яқинда, Тошкент халқаро аэропорти божхоначилари Истанбул шаҳрига отланган фуқаро М.Р.нинг қўл юкларини божхона кўригидан ўтказиш чоғида қонунбузарлик ҳолатини фош этишди.
Ушбу шахс гарчи “қизил йўлак” орқали ҳаракатланган бўлса-да, йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган ва божхона ходимларининг оғзаки сўрови пайтида маълум қилинмаган 45 дона қоракўл териларини қўл юклари орасига яширганча мамлакатимиздан ноқонуний тарзда олиб чиқиб кетишга уринган экан.

Была пресечена попытка тайного вывоза шкурок каракуля через «Красный» коридор
В соответствии с утвержденным положением о применении системы двойного коридора, физические лица, следующие через таможенную границу, могут выбрать в качестве формы декларирования товаров для некоммерческих целей «зеленый» или «красный» коридор для совершения таможенных операций. При проходе через определенный коридор, физические лица должны соблюдать таможенные правила. Но в некоторых случаях встречаются субъекты, пользующиеся этой возможностью ради своей выгоды.
Недавно, при проведении таможенного досмотра личных вещей гражданина М.Р., летевшего в Стамбул, сотрудниками таможни международного аэропорта Ташкент было пресечено правонарушение, связанное с незаконным вывозом товаров из нашей страны.
Хотя этот гражданин передвигался по «красному» коридору, среди личных вещей, находившихся в ручной клади были обнаружены спрятанные 45 шкурок каракуля не указанные в таможенной декларации и не заявленные при устном опросе таможенниками.