Фарғона ва Андижон вилоятларида пиротехника воситаларининг ноқонуний муомаласига чек қўйилди
Турли пиротехника воситаларини юртимизга қинғир йўллар билан олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона идоралари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда.
Божхона органлари томонидан ДХХ, ИИБ ва Миллий гвардия ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирлар давомида пиротехника воситалари билан боғлиқ қатор ҳуқуқбузарлик ҳолатларига чек қўйилди.
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа органлар билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида, “Олтиариқ-Тошкент” йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро Н.Д. бошқарувидаги “ИСУЗУ” русумли юк автомашинаси тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, мазкур автомашина юкхонасига ортилган маиший буюмлар остида хорижда ишлаб чиқарилган ва божхона расмийлаштирувидан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган, умумий қиймати 163,1 миллион сўмлик 185 033 дона пиротехника воситалари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда, Андижон вилояти божхона бошқармаси томонидан Балиқчи туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро Д.С ўзига тегишли бўлган 546 дона пиротехника воситаларини “Лассети” автотранспорт воситасида сотиш мақсадида олиб кетаётган вақтида ашёвий далиллар билан тўхтатиб қолинди.

Незаконный оборот пиротехники пресечен в Ферганской и Андижанской областях
Так, на днях, в результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками таможенных органов, Службы государственной безопасности, органов внутренних дел и Национальной гвардии пресечены очередные факты подобных правонарушений.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области во взаимодействии с другими правоохранительными органами было остановлено и досмотрено в установленном порядке при участии понятых ехавшее по маршруту “Алтыарык-Ташкент” грузовое автотранспортное средство марки “ISUZU”, за рулем которого находился гражданин Н.Д.
В результате досмотра было установлено, что в грузовой части автомобиля, под коробками с различной бытовой техникой, были спрятаны пиротехнические изделия в количестве более 185 000 единиц на общую сумму более 163 000 000 сумов.
Ещё в одном случае, в ходе оперативного мероприятия проведенного  на территории Балыкчинского района, сотрудниками Андижанского областного таможенного управления был задержан с поличным гражданин Д.С., в автомобиле которого было обнаружено 546 единиц различной пиротехники, предназначенной для продажи.