Кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Мамлакатимизда кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси “Фарғона аэропорти” чегара божхона пости ходимлари ДХХ ходимлари билан ўтказилган тезкор тадбир давомида, пост орқали божхона назоратининг “яшил” йўлагидан харакатланаётган фуқаро М.О.нинг қўл юклари ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, юклар орасида йўловчи божхона декларацияси билан декларацияланмаган ҳамда божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилинмаган жами 2060 дона кучли таъсир қилувчи дори воситалари борлиги аниқланди.

Предотвращен факт незаконного перемещения сильнодействующих лекарственных препаратов
Органами государственной таможенной службы систематически проводятся мероприятия по борьбе с незаконным оборотом сильнодействующих лекарственных препаратов.
В частности, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками приграничного таможенного поста “Аэропорт Фергана” Ферганского областного таможенного управления во взаимодействии со Службой государственной безопасности был проведен таможенный досмотр в отношении багажа гражданина М.О., пересекавшего таможенную границу через "зеленый" коридор.
В результате, в багаже гражданина были обнаружены не заявленные в пассажирской таможенной декларации, сокрытые от таможенного контроля 2060 единиц сильнодействующих лекарственных препаратов.