Президент мактаби ўқувчилари Давлат божхона қўмитаси фаолияти билан танишишди
Давлат божхона хизмати органлари томонидан ёшлар орасида божхона соҳасидаги ислоҳотларни кенг тарғиб қилиш, айниқса Президент ва ихтисослаштирилган мактабларнинг ўқувчилари орасида соҳага қизқишларини ҳар томонлама кучайтиришга қаратилган тарғибот тадбирлари мунтазам олиб борилмоқда.
Яқинда пойтахтимиздаги Президент мактабининг бири гуруҳ ўқувчилари Давлат божхона қўмитасида бўлиб, божхона соҳасидаги ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти билан яқиндан танишишди.
Марказий божхона лабораторияси билан танишув ўқувчиларда катта қизиқиш уйғотди. Яқинда Жаҳон божхона ташкилотининг минтақавий мақомини қўлга киритган ушбу лабораторияда товарларнинг божхона экспертизаси амалга оширилади. Бунинг учун АҚШ, Англия, Япония, Германия каби давлатлардан келтирилган халқаро стандартларга мос 20 дан ортиқ энг замонавий ускуналар мавжуд.
Ўқувчилар жорий йилнинг март ойидан ишга туширилган Давлат божхона қўмитасининг Ситуацион марказида ҳам бўлишди. Марказ катта ҳажмдаги ахборотларни таҳлил қилиш, геоахборот кўринишида тасвирлаш, хавф ва таҳдидларни – трансчегаравий жиноятларни аниқлаш вазифасини бажаради.
Ўқувчиларда Давлат божхона қўмитасининг “Божхона тарихи” музейи ҳам катта қизиқиш уйғотди. Бу ердаги экспонатлар мисолида божхоначилар нафақат иқтисодий хавфсизлигимизни, балки, мамлакатнинг тарихий ва маданий бойликларини, ўсимликлар ва ҳайвонот оламини ҳимоя қилишга ҳам ўз ҳиссаларини қўшишиларини тушуниб етишди.
Ўқувчилар билан бўлиб ўтган самимий суҳбатдан сўнг учрашув сўнггида эсдалик учун суратга ҳам тушишди.
Аслида, бу каби учрашувлардан ўқувчиларга мотивация бериш кўзланган бўлса-да, божхоначилар ҳам ўқувчилардан ўзлари учун яхшигина мотивация олишди.

Группа учащихся Президентской школы ознакомилась с деятельностью Государственного таможенного комитета
9406
На днях группа учащихся Президентской школы столицы посетила Государственный таможенный комитет и ознакомилась с сутью и особенностями проводимых реформ в сфере таможенного дела.
Знакомство с Центральной таможенной лабораторией вызвало большой интерес у учащихся. В лаборатории, недавно получившей региональный статус Всемирной таможенной организации, проводится таможенная экспертиза товаров. Для этого лаборатория оснащена современным соответствующим международным стандартам оборудованием, привезенным из таких стран, как США, Великобритания, Япония и Германия.
Учащиеся также посетили Ситуационный центр Государственного таможенного комитета, который был запущен в марте текущего года. Центр занимается сбором, обобщением, обрабатыванием больших объемов информации, представлением результатов в виде геоинформации, борьбой с потенциальными рисками и угрозами, выявлением трансграничной преступности, а также принятием своевременных превентивных мер.
Большой интерес у учащихся вызвал также музей "История таможни" Государственного таможенного комитета. На примере представленных здесь экспонатов учащиеся поняли, что таможенники вносят свой вклад не только в защиту экономической безопасности нашего государства, но и в защиту исторического и культурного наследия, а также фауны и флоры.
После задушевной беседы с учащимися в конце встречи было сделано фото на память.
Хотя такие встречи предназначены для мотивации учащихся, таможенники также получили для себя хорошую мотивацию от учащихся.