Божхоначилар мини футбол мусобақасида муносиб иштирок этишди
Бугунги кунда юртимизда спортни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу борада олиб борилаётган кенг кўламли саъй-ҳаракатлар мамлакатимиз ёшларининг, хусусан, турли ташкилот вакилларининг спорт соҳасида улкан муваффақиятларга эришишларида, жамиятда соғлом турмуш тарзини қарор топтиришда муҳим омил бўлаётир.
Шу муносабат билан, жорий йилнинг 23-27 ноябрь кунлари “Амир Темур” номидаги Ўзбекистон Республикаси ДХХ академиясида олий ҳарбий ва ҳарбийлаштирилган таълим муассасалари курсантларидан иборат 6 та жамоа ўртасида спортнинг мини-футбол тури бўйича мусобақа бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 30 октябрдаги “Соғлом турмуш тарзини кенг тадбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6099-сонли фармони ижроси юзасидан ташкил қилинган мусобақада Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси, Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Давлат божхона қўмитасининг тегишли таркибий тузилмаларидан таркиб топган жамоалар куч синашишди.
Мусобақада ДБҚ Божхона институти курсантлари жамоаси ҳам муносиб иштирок этиб, ўзларининг маҳорати, руҳан бақувватлиги, ғалабага бўлган иродасини намоён этишди ҳамда Ички ишлар вазирлиги академияси жамоасини 3-1, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси жамоасини 5-2, Мудофаа вазирлигининг Чирчиқ олий танк қўмондонлик-муҳандислик билим юрти жамоасини 5-2 ҳисобида мағлуб этиб, фахрли 3-ўринни қўлга киритишди.
Қизғин бахсларга бой бўлган мусобақада биринчи ўринни ИИВ академияси эгаллаган бўлса, иккинчи ўринга Миллий Гвардия ходимларидан ташкил топган жамоа лойиқ кўрилди. Учинчи ўринни ДБҚ Божхона институти жамоаси қўлга киритди.
Мусобоқа якунида тақдирлаш маросими бўлиб ўтди ҳамда ДБҚ Божхона институти жамоаси 3-ўринни эгаллагани муносабати билан кубок, диплом, медаллар ва эсдалик совғалари билан тақдирландилар.
ДБҚ Божхона институти курсантларининг юқоридаги натижаси божхона органларида соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш, шахсий таркибни саломатлигини мустаҳкамлаш, жисмоний тайёргарлигини ошириш борасида амалга оширилаётган тизимли чора-тадбирлар натижаси демакдир.

Таможенники достойно выступили на турнире по мини-футболу
В связи с этим 23-27 ноября текущего года в Академии Службы государственной безопасности Республики Узбекистан имени Амира Темура прошли соревнования по мини-футболу между 6 командами курсантов высших военных и военизированных учебных заведений.
В соревнованиях организованных в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 30 октября 2020 года № УП-6099 «О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта» приняли участие команды из профильных подразделений Национальной гвардии, Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Службы государственной безопасности, Министерства по чрезвычайным ситуациям и Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан.
В соревнованиях, продемонстрировав свое мастерство, душевные силы и волю к победе, также приняли участие курсанты Таможенного института ГТК, заняв почетное 3 место обыграв команду Академии МВД со счетем 3:1, команду академии министерства чрезвычайных ситуаций со счетом 5:2, а также команду Чирчикского высшего танкового командно-инженерного училища со счетом 5:2.
В турнире получившимся очень зрелищным и насыщенным красивыми игровыми моментами, первое место заняла команда Академии МВД, второе место - команда Национальной гвардии и третье место заняла команда Таможенного института ГТК РУз.
По окончании соревнований состоялась церемония награждения, на которой победители и призеры были награждены памятными сувенирами, дипломами, медалями и командным кубком.
Вышеуказанный результат курсантов Таможенного института Государственного таможенного комитета является результатом систематических мер, принимаемых таможенными органами по пропаганде здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта, укреплению здоровья персонала, а также повышению физической подготовленности.