Давлат божхонa қўмитасида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ижрочи директори Гада Вали билан учрашув бўлиб ўтди
Мамлакатимизда муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарликларида олиб борилаётган фаол ташқи сиёсат натижасида Ўзбекистоннинг халқаро ҳамкорлиги тобора кенгайиб бормоқда.
Мавжуд ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва истиқболдаги йўналишларни белгилаб олиш мақсадида жорий йилнинг 25 ноябр куни Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитасида БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ижрочи директори Гада Вали билан қўмита Раиси Акмалхўжа Мавлоновнинг учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили Ашита Миттал ҳам иштирок этди.
Учрашувнинг мақсади Марказий Осиё давлатлари учун 2022-2025 йилларга мўлжалланган Дастурнинг имзоланиши арафасида ДБҚ ва БМТ Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси ўртасидаги яқин муддатли ҳамкорликнинг бир қатор йўналишларини белгилаб олишдан иборат.
Учрашувда Давлат божхона қўмитаси раиси А. Мавлонов БМТ Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг жаҳонда, хусусан, Марказий Осиё минтақасида олиб бораётган кенг кўламли фаолияти, шунингдек, UNODC лойиҳалари доирасида амалга оширилган ишлар доирасида йўлга қўйилган ҳамкорликни юқори баҳолади.
Қайд этилганидек, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси томонидан кўрсатилаётган кўп қиррали ҳамкорлик ва ёрдам божхона хизматининг уюшган жиноятчиликка қарши курашиш йўналишидаги имкониятларини кенгайтирмоқда.
Шу билан бирга учрашувда, БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси билан ўзаро ҳамкорликнинг муҳимлиги алоҳида таъкидланди.
Сўнгги йилларда ўзаро ҳамкорикда 50 га яқин тадбирлар ўтказилиб, уларда 680 дан ортиқ ходимлар иштирок этди. Соҳа фаолиятини ривожлантириш мақсадида  1 миллион АҚШ долларидан ортиқ маблағ миқдорида техник ёрдам кўрсатилди.
Учрашув давомида ҳамкорликнинг яқин истиқболдаги йўналишлари белгилаб олинди. Жумладан:
• Ситуацион марказнинг ИКМ тасвирларини таҳлил қилиш, сунъий интеллект элементларини жорий этиш орқали дастурий таъминот ресурсларини яратиш йўналишларида кадрлар тайёрлаш фаолиятини янада қўллаб-қувватлаш;
• Давлат божхона қўмитасининг янги ташкил этилган Марказий лабораториясига гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва прекурсорларни экспертизадан ўтказиш бўйича техник ва услубий ёрдам кўрсатиш;
• Наркотик моддалар контрабандаси хавфи юқори бўлган чегара божхона постларининг (“Айритом”, “Сариосиё” авто, “Сариосиё” темир йўл, “Олот”, “Жартепа”) техник салоҳиятини мустаҳкамлаш;
• “Контейнерлар ташувини назорат қилиш” дастури доирасида “Доут-ота” (Қорақалпоғистон Республикаси) «Дўстлик» (Андижон вилояти) назорат-ўтказиш пунктларида, «Чуқурсой», «Яллама», «Олот» чегара божхона постлари аналогияси бўйича қўшимча «Порт-назорат гуруҳлари»ни очиш юзасидан ишларни давом эттириш;
• Синтетик ва бошқа турдаги гиёҳванд моддаларнинг халқаро почта жўнатмаларида ноқонуний айланишига қарши қўшма лойиҳани ишга тушириш;
• «Итларнинг ветеринария репродуктологияси» янги йўналишини кинологик фаолиятга жорий этишга кўмаклашиш.
Тадбирда давлат хавфсизлиги, минтақа ва бутун дунёга жиддий таҳдид солаётган замонавий гиёҳвандлик муаммоларининг долзарб масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Шу билан бирга, меҳмонлар янги ташкил этилган Контрабандага қарши курашиш ва божхона назорати бош бошқармаси таркибидаги алоҳида бўлинма – Ситуацион марказ фаолияти билан ҳам таништирилди.
2021 йил сентябрь ойида ушбу Марказнинг ваколатлари кенгайтирилди ва натижада мазкур бўлинмага Инспекцион кўрик комплекслари томонидан олинган суратларни таҳлил қилиш гуруҳлари фаолиятини мувофиқлаштириш функцияси юклатилди.
Ушбу марказ ташкил этилиши натижасида 102,2 миллиард сўмлик товар-моддий бойликлар ҳамда 140 килограммдан ортиқ гиёҳвандлик воситаларини ноқонуний айланмасига чек қўйилди.
Ихтисослашган халқаро ташкилотлар билан алоқаларни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш, республикада гиёҳвандликка қарши кураш соҳасидаги лойиҳа ва дастурларни амалга оширишни мувофиқлаштириш Ўзбекистоннинг гиёҳвандликка қарши кураш сиёсатининг устувор йўналишларидан бири эканлигини алоҳида таъкидлаш муҳимдир.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Марказий Осиёдаги Минтақавий бюроси орқали Ўзбекистоннинг гиёҳванд моддалар савдоси ва уюшган жиноятчиликка қарши курашдаги асосий ҳамкори ҳисобланади ва 2030 йилгача бўлган даврда БМТ барқарор ривожланиш бўйича Глобал кун тартибининг 16-мақсадини қўллаб-қувватлайди.

В Государственном таможенном комитете состоялась встреча с исполнительным директором УНП ООН Гадой Вали
9725
24 ноября 2021 года в Государственном таможенном комитете состоялась встреча Председателя ГТК РУз Акмалхужа Мавлонова с Исполнительным Директором УНП ООН Гадой Вали.
Во встрече также приняла участие региональный представитель Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии Ашита Миттал.
Целью состоявшейся встречи являлось обозначение ряда направлений на ближайшую перспективу партнёрства между ГТК и УНП ООН в преддверии подписания Программы для государств Центральной Азии на 2022-2025 годы.
В ходе встречи Председатель Государственного таможенного комитета Акмалхужа Мавлонов, приветствуя гостей, рассказал, что информирован о масштабной деятельности УНП ООН в мире и, в частности, в Центральноазиатском регионе. Также отметил, что ознакомлен с проделанной работой в рамках проектов УНП ООН и высоко ценит налаженное партнерство.  А также в данном контексте, заверил, что приложит максимум усилий для реализации ранее достигнутых договорённостей.
Как было отмечено, многоплановое сотрудничество и оказваемое содействие со стороны УНП ООН расширяют возможности таможенной службы в сфере борьбы с оргпреступностью.
Вместе с тем особо была отмечена важность взаимного сотрудничества с региональным представительством УНП ООН в Центральной Азии.
За последнее время в рамках данного сотрудничества были проведены около 50 мероприятий, в которых приняли участие более 680 сотрудников и предоставлено техническое содействие на сумму более 1 млн. долл. США.
В ходе встречи были обозначены следующие направления на ближайшую перспективу партнёрства. В частности:
• Дальнейшая поддержка деятельности Ситуационного центра в области подготовки кадров по линии анализа изображений ИДК, создания программных ресурсов, в том числе за счет внедрения элементов искусственного интеллекта;
• Проработка инициативы, предусматривающей техническое и методологическое содействие вновь созданной Центральной лаборатории ГТК, по ведению экспертизы наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
• Укрепление технического потенциала приграничных таможенных постов («Айритам», «Сариасиё» авто, «Сариасиё» ж/д, «Алат», «Жартепа») с наиболее высокими рисками перемещения контрабанды наркотиков.
• Предложение по продолжению работы в рамках «Программы по контролю за контейнерными перевозками» по открытию дополнительных «Групп портового контроля» на пунктах пропуска «Даут - ата» (УГТК по Республике Каракалпакстан) «Дустлик» (УГТК по Андижанской области) по аналогии таможенных постов «Чукурсай», «Яллама», «Алат».
• Предложение по запуску совместного проекта по противодействию незаконного оборота синтетических и других видов наркотиков на международных почтовых отправлениях.
• Оказание содействия во внедрении в кинологическую деятельность нового направления «ветеринарной репродуктологии» собак.
На мероприятии также были обсуждены актуальные вопросы современной наркопроблематики, которая представляет серьезную угрозу, как для государственной безопасности, так и региона, и мира в целом.
Вместе с тем гости были ознакомлены с деятельностью Ситуационного центра – отдельного подразделения в составе вновь созданного Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита.
В сентябре 2021 года полномочия Центра были расширены, в результате чего на подразделение была возложена функция координации деятельности групп по анализу изображений Инспекционно-досмотровых комплексов.
Исходя из результатов можно констатировать факты предотвращения более 200 фактов нарушений таможенного законодательства на сумму 102,2 млрд. сумов (эквивалент 10 млн. долларов), попыток незаконного перемещения через таможенные границы республики более 140 кг наркотических средств, в том числе гашиш – 134,0 кг, опий – 3,9 кг, героин – 1,5 кг.
Важно отметить, что развитие и поддержка связей с профильными международными организациями, координация реализации в республике проектов и программ в области контроля за наркотиками является одним из приоритетных направлений антинаркотической политики Узбекистана.
Управление ООН по наркотикам и преступностью в лице его Регионального представительства в Центральной Азии выступает основным партнером Узбекистана в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и организованной преступностью и поддерживает цель 16 Глобальной повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года.