1.6 млрд. сўмлик тилла ва заргарлик буюмларини почта жўнатмаси орқали яширинча олиб кирилишига чек қўйилди
Халқаро почта конвенцияси ва миллий қонунчилигимизга мувофиқ халқаро почта ва курьерлик жўнатмалари орқали қимматбаҳо металл ва қимматбаҳо тошлардан ясалган заргарлик буюмларини юбориш мумкин эмас. Аммо, мазкур тартибларни четлаб ўтиб, почта жўнатмалари орқали қимматбаҳо заргарлик буюмларини олиб киришга уринишлар ҳам учраб турибди. Яқинда Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг “Бош почтампт” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари ана шундай уринишлардан бирини фош қилишди.
Хориждан пойтахтимизда истиқомат қилувчи фуқаро номига юборилган 3 дона почта жўнатмасида аслида ҳужжатларга мувофиқ жами 74 дона оддий  бижутерия ва қўл соатлари бўлиши лозим эди.
Аммо, жўнатмалар белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилганида, ундаги тақинчоқлар қимматбаҳо тошлар ва қимматбаҳо металлардан ишланган заргарлик буюмлари эканлиги аниқланди.
Шундай қилиб, мазкур ҳолатда 3 та почта жўнатмасида жаҳонга машҳур нуфузли бренднинг тилладан ишланган 664,7 гр. оғирликдаги 58 дона заргарлик буюмлари, шунингдек 26 дона қўл соатлари тўхтатиб қолинди. Мазкур тақинчоқ ва соатларнинг аксарияти эса қимматбаҳо олмос тошлари билан безалган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, ушбу заргарлик буюмларининг умумий қиймати 1 млрд. 593 млн. сўмдан ошмоқда.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан текширув ва суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, йил бошидан буён “Бош почтамт” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида оғирлиги 1,2 кг.дан зиёд заргарлик буюмларининг почта ва курьерлик жўнатмалари орқали олиб ўтилиши олди олинди.

Пресечена попытка незаконной пересылки ювелирных украшений на 1,6 миллиардов сумов
В соответствии с Всемирной почтовой конвенцией и нашим национальным законодательством, пересылка ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней путем международных почтовых и курьерских отправлений запрещена.
Тем не менее, встречаются люди, которые нарушают эти правила, и пытаются путем почтовых отправлений ввезти ценные ювелирные изделия.
На днях, в результате проведенного в установленном порядке таможенного досмотра в отношении трех единиц международных почтовых отправлений, полученных из-за рубежа на имя проживающего в столице гражданина, сотрудниками таможенного поста ВЭД «Бош почтамт» таможенного управления по городу Ташкенту были пресечены подобные правонарушения.
Согласно документам, в 3 почтовых отправлениях должны были находится  обычная бижутерия и наручные часы в общем количестве 74 единиц.
Однако, в результате проведенного в установленном порядке таможенного контроля выяснилось, что находившиеся в отправлениях украшения были не бижутерией, а ювелирными украшениями изготовленными из драгоценных металлов и драгоценных камней.
Таким образом, в данном выявленном случае пресечен незаконный ввоз в 3-х почтовых отправлениях в общей сложности 58 золотых ювелирных изделий всемирно известных брендов весом около 665 граммов (664,7), а также 26 наручных ювелирных часов.
По предварительным подсчетам общая стоимость обнаруженных ювелирных украшений составила более 1 миллиарда 593 миллионов сумов.
В настоящее время по выявленному факту таможенными органами производятся следственные действия.
Следует отметить, что с начала текущего года на таможенном посту ВЭД «Бош почтамт» была предотвращена пересылка ювелирных изделий в международных почтовых и курьерских отправлениях весом более 1,2 кг.