Гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Мамлакатимизда гиёҳвандлик воситаларини ўстириш, тайёрлаш, сотиш ва истеъмол қилиш қонун билан тақиқланиб, жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноий жазо белгиланган.
Бироқ, айрим шахслар томонидан заҳри қотилларни етиштириш ва уларнинг савдоси билан шуғулланиш ҳолатлари ҳамон учрамоқда.
Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан вилоят ДХХ  ва ИИБ бошқармалари ходимлари билан ҳамкорликда наркотик моддаларнинг ноқонуний муомаласига қарши курашиш бўйича Жарқўрғон туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида Денов туманида яшовчи фуқаро Ш.Ж. бошқарувида бўлган “Нексия” русумли автотранспорт воситаси хизмат ити ёрдамида холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу машинада йўловчи сифатида кетаётган фуқаро Ш.Т.га тегишли қора рангли пакет ичида соф оғирлиги 99.84 грамм гашиш, 29.6 грамм опий ҳамда  1 грамм марихуана гиёҳвандлик воситалари борлиги аниқланди.

Выявлен факт преступления в сфере незаконного оборота наркотических средств
Очередное оперативное мероприятие проведено сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по Сурхандарьинской области во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности и органов внутренних дел области в результате которого выявлен факт незаконного оборота наркотических средств.
В ходе мероприятия проведенного на территории Джаркурганского района, был остановлен и осмотрен в установленном порядке при участии понятых с помощью служебной собаки автомобиль жителя Денауского района гражданина Ш.Ж.
В результате проверок было установлено, что в черном пакете, принадлежащем пассажиру автомобиля гражданину Ш.Т., находилось 99,84 грамма гашиша, 29,6 грамма опия и 1 грамм марихуаны.