Кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Психотроп дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли тарзда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Давлат божхона қўмитаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати вакиллари билан ҳамкорликда Чилонзор туманида ўтказилган тадбир давомида “Ласетти” автомашинаси тезкор кузатувга олинди.
Кузатув давомида фуқаро М.М. ушбу автомашинага ўтириб, унинг ичидаги ҳайдовчи Т.У.га ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган 158 дона “Тропикамид” ва 7504 дона “Регапен прегабалин” номли дори воситаларини 45 млн. сўмга қонунга хилоф равишда сотаётган вақтида қўлга олинди. Шундан сўнг, ҳайдовчининг ўзи ва автоулови кўздан кечирилганида, унинг ёнидан 1 дона “снуп” ёзувли рангсиз суюқлик, автомашина салонида эса 1 дона рангсиз суюқлик борлиги аниқланди.
Тадбир давом эттирилиб, фуқаро Т.У.нинг Тошкент шаҳар Чилонзор туманида жойлашган хонадони ҳам кўздан кечирилганида, унинг меҳмонхона ва ётоқхонасида картон қутилар ва пакетларга солинган, ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган 1492 дона “Тропикамид”, 778 дона “Регапен прегабалин”, 5617 дона “Селофен залеплон” номли дори воситалари борлиги аниқланди.
Ўтказилган мазкур тезкор тадбирлар якунида умумий қиймати 619 млн 850 минг сўмлик кучли таъсир қилувчи дори воситалари ҳамда  мазкур жиноятга алоқадор 94 млн 50 минг сўм пуллар ашёвий далил сифатида олинди.
Юқоридаги ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилиб, Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.

Из незаконного оборота изъято сильнодействующих лекарственных препаратов на 620 000 000 сумов
Таможенными органами систематически принимаются неотложные меры по борьбе с незаконным оборотом сильнодействующих лекарственных препаратов негативно влияющих на здоровье людей.
В частности, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета во взаимодействии со Службой государственной безопасности на территории Чиланзарского района столицы, было установлено оперативное наблюдение за автомобилем марки «Lacetti».
В ходе наблюдения, был задержан с поличным севший в автомобиль гражданин М.М., при незаконной продаже за 45 000 000 сумов водителю автомобиля гражданину Т.У., иностранного производства сильнодействующие лекарственные препараты такие, как «Тропикамид» в количестве 158 единиц и “Регапен прегабалин” в количестве 7504 единиц. Затем, при последующем досмотре при водителе был обнаружен бесцветный спрей с надписью «Снуп», а также в автомобиле была обнаружена неизвестного происхождения бесцветная жидкость.
В ходе последующих действий был осмотрен дом гражданина Т.У. в Чиланзарском районе столицы, в котором были обнаружены разложенные в картонные коробки и пакеты иностранного производства сильнодействующие лекарственные препараты такие, как «Тропикамид» в количестве 1492 единиц, “Регапен прегабалин” в количестве 778 единиц и “Селофен залеплон» в количестве 5617 единиц.
По итогам проведенных оперативных мероприятий в качестве вещественных доказательств из незаконного оборота было изъято сильнодействующих лекарственных препаратов на 619 850 000 сумов, а также относящиеся к преступлению наличные деньги в размере 94 050 000 сумов.
По данному факту таможенными органами проведена доследственная проверка и возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан.