Давлат божхона қўмитасининг Шахсий хавфсизлик бошқармаси томонидан Тошкент шахар ИИББ Шахсий хавфсизлик бошқармаси билан биргаликда ўтказилган тадбирда фирибгарлик жиноятини содир этганликда гумонланган шахс қўлга олинди.
Фирибгарлик фош этилди!
Муқаддам фирибгарлик жиноятини содир этганлиги учун бир неча маротаба судланган Каюмов Абдулазиз Туробович бу гал ҳуқуқни мухофаза қилувчи идораларнинг юқори мансабдор шахслари номини сотиб, ҳуқуқни мухофаза қилувчи идораларнинг хизмат-кийим бошларидан фойдаланган ҳолда фуқароларни алдаб, уларнинг ишончини суиистеъмол қилиш йўли билан фирибгарлик жиноятини содир этган.
А.Каюмов жиноий фаолиятини амалга ошириш мақсадида ўзининг жиноий шериклари билан бирга фуқароларни ишга киритиб қўйиш, йирик миқдордаги пул маблағлари билан боғлиқ қалбаки шартномалар тузиб бериш эвазига жуда кўп миқдордаги пул маблағларини қўлга киритиб келган.
Мазкур ҳолат юзасидан Давлат божхона қўмитаси томонидан 2021 йил 23 октябрь куни фуқаро А.Каюмов ва бошқаларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми “б”, 4-қисми “а” бандлари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов органига юборилди.

Мошенничество раскрыто!
В результате оперативного мероприятия, проведенного Управлением личной безопасности Государственного таможенного комитета во взаимодействии с Управлением собственной безопасности Главного управления внутренних дел города Ташкента задержано лицо, подозреваемое в совершении мошенничества.
Каюмов Абдулазиз Туробович, ранее уже судимый за мошенничество несколько раз, на этот раз совершил подобное преступление путем прикрытия именами высокопоставленных должностных лиц правоохранительных органов, используя форменную одежду сотрудников правоохранительных органов обманув граждан злоупотребляя их доверием.
А.Каюмов, для осуществления своей преступной деятельности, вместе со своими преступными сообщниками получал крупную сумму денег в обмен на трудоустройство граждан, а также заключение мошеннических договоров на очень крупные суммы.
По выявленному факту преступления в отношении Каюмова А. и его сообщников 23 октября 2021 года Государственным таможенным комитетом возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом «б» части 2, пунктом «а» части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан и направлено в следственный орган.