Божхоначилар симоб ва платинани 530 минг АҚШ долларига сотишга уринган шахсларни тўхтатиб қолишди
Давлат божхона қўмитасининг Хоразм вилояти божхона бошқармаси тезкор тузилмалари томонидан вилоят давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда қуйма платина ва симоб суюқ металининг ноқонуний олди-сотдисига чек қўйилди.
Урганч шаҳрида ўтказилган тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган шахс оғирлиги 1 кг. 22 гр.ни ташкил қилувчи 1 дона платина қуймасини ҳамда салкам 514 гр. оғирликдаги заҳарли симоб моддасини сотишга уринган вақтида ушлаб қолинди.
Режага кўра, ушбу шахс платина қуймасини 30 минг АҚШ долларига, симобнинг ҳар бир грамини 1000 АҚШ долларидан ҳисоблаб, жами 500 минг АҚШ долларига сотишни кўзлаган эди.
Мазкур ҳолатда қонунбузар шахсдан белгиланган тартибда олиб қўйилган платина ва симобнинг умумий қиймати 1 млрд. 128 млн. 510 минг сўмни ташкил қилмоқда.

Пресечена незаконная продажа слитка драгоценного металла платины и жидкой ртути
В ходе оперативного мероприятия, проведенного оперативными подразделениями Управления государственного таможенного комитета по Хорезмской области во взаимодействии со Службой государственной безопасности, своевременно пресечена незаконная продажа слитка драгоценного металла платины и жидкой ртути.
Во время оперативного мероприятия, проведенного в Ургенче, был задержан один из ранее наблюдаемых лиц, пытавшийся незаконно продать 1 кусок литой платины весом 1 килограмм 22 грамма и чуть менее 514 граммов ядовитой жидкой ртути.
Согласно плану, гражданин намеревался продать слиток платины за 30 000 долларов США, а каждый грамм ртути за 1000 долларов США, и подзаработать в конечном итоге всего 500 000 долларов США.
Общая сумма изъятых в установленном порядке у правонарушителя слитка платины и ртути составила 1 млрд. 128 млн. 510 тысяч сумов.
В настоящее время по выявленному факту таможенными органами возбуждено уголовное дело и ведется следствие.