Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги ялпи мажлисида Давлат божхона қўмитаси раисининг ахбороти тингланди
3251
18 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги ялпи мажлисида Давлат божхона қўмитаси раиси М.Азимовнинг “2020-2023 йилларда божхона маъмуриятчилигини ислоҳ қилиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати органлари фаолияти самарадорлигини ошириш концепцияси ижроси тўғрисида”ги ахборотини эшитилди.
Рақамли иқтисодиёт доирасида замонавий ва илғор ахборот-коммуникация технологияларини божхона соҳасига жорий этиш орқали божхона органлари фаолияти шаффофлиги ҳамда самарадорлигини таъминлаш соҳасида рақамли божхона доирасида ахборот тизимлари 67 тага, интерактив хизматлар 33 тага етказилди.
2020 йилда божхона постларига 2 та инспекцион кўрик мажмуаси, 15 та инсон танасини сканер қилувчи қурилма, 28 та телекоммуникация қурилмаси, 1 та автотранспорт давлат рақамини аниқлаш тизими, 90 та компьютер, 2 дона радиацион портал монитор (грант), 5 та автотарозилар ва бошқа зарурий жиҳозлар ўрнатилди.
Қўшимча равишда 85 та металлизлагич, 22 дона компьютер ва 74 дона телекоммуникация қурилмалари ажратилган ҳолда, “Айритом” чегара постига “Z-portal” инспекцион-кўрик мажмуаси ҳамда 14 та чегара постлари 15 комплект “боди-сканер” қурилмалари билан таъминланди.
2021 йил 1 апрелдан жорий этилган “Божхона аудити” ахборот тизими ёрдамида товарлар чиқариб юборилгандан кейин ташқи иқтисодий фаолият иштирокчиси фаолиятини баҳолаш орқали товарлар ва транспорт воситаларини божхона аудитидан ўтказиш имконияти яратилди. Жорий йил 1 майдан бошлаб божхона кўриги далолатномаси расмийлаштируви мобиль иловалар орқали амалга оширилиши йўлга қўйилди.
Давлат божхона қўмитаси томонидан 33 та хорижий давлатнинг божхона органлари билан ҳамкорлик тўғрисида 137 та халқаро шартнома имзоланган. Ҳозирда бир қатор хорижий давлатларнинг (Россия, Беларус, Озарбайжон, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон ва бошқалар) божхона органлари билан реал вақт режимида экспорт товарлари тўғрисида ўзаро электрон ахборот алмашинуви йўлга қўйилган.
Божхона органларининг маълумотни қабул қилиш, узатиш ва қайта ишлашнинг сифати ва тезлигини ошириш мақсадида 124 та божхона объектларига янги замонавий маршрутизатор қурилмалари ўрнатилиши туфайли божхона объектлари ўртасида маълумот алмашинув тезлиги ва сифати 2-3 баробар ошган.
Cоҳада амалга оширилган ишлар ва мавжуд камчиликлар қизғин муҳокама қилиниб, божхона органлари тизимида коррупцияга қарши муросасиз муносабатни шакллантириш, божхона иши соҳасида коррупциявий омилларни бартараф этиш, бу борада жамоатчилик фикрини ўрганиш юзасидан тизимли чора-тадбирларни белгилаш бўйича зарур таклиф ва тавсиялар берилди.

На очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса заслушана информация председателя Государственного таможенного комитета
10071
В последние годы предпринимаются смелые шаги по дальнейшему упрощению таможенных процедур, снижению человеческого фактора за счет широкого использования цифровых технологий в таможенной системе, имплементации общепризнанных международных норм и стандартов в области таможенного дела в национальное законодательство, формированию «Цифровой таможне» за счет использования современных информационно-коммуникационных технологий, основанных на принципах управления рисками как форм таможенного контроля.
На сегодняшний день в деятельность таможенных органов внедрено более 60 автоматизированных информационных систем и 30 интерактивных услуг. Важно отметить что все информационные системы и интерактивные услуги разработаны специалистами таможни. Данные системы интегрированы со всеми министерствами и ведомствами.
В 2020 году таможенные посты оснащены 2 досмотровыми комплексами, 15 сканерами тела человека, 28 телекоммуникационными устройствами, 1 системой распознавания номерных знаков автомобиля, 90 компьютеров, 2 радиационными портальными мониторами (грант), 5 автовесами и другим необходимым оборудованием.
Дополнительно выделено 85 металлоискателя, 22 компьютера и 74 телекоммуникационных устройства. 14 приграничных таможенных постов обеспечены 15 комплектами сканеров тела.
При этом приграничный таможенный пост Айритом оборудован современным, многопроекционным инпекционно-досмотровым комплексом Z Portal который имеет возможность фотографировать автотранспортные средства с трех сторон. Из-за минимального количества излучения, водитель может пользоваться услугами, не выходя из автотранспортного средства. Эта особенность позволяет пропускать до 200 автомобилей в час.
С помощью информационной системы «Таможенный аудит», внедренной с 1 апреля 2021 года, после выпуска товаров можно проводить таможенный аудит товаров и транспортных средств путем оценки деятельности участников внешнеэкономической деятельности. С 1 мая текущего года оформление акта таможенного досмотра будет осуществляться через мобильные приложения.
Государственный таможенный комитет подписал 137 международных соглашений о сотрудничестве с таможенными органами 33 зарубежных стран. В настоящее время осуществляется электронный обмен информацией об экспортных товарах в режиме реального времени с таможенными органами ряда зарубежных стран (Россия, Беларусь, Азербайджан, Казахстан, Таджикистан, Кыргызстан и др.).
За счет установки на 124 таможенных объектах новых современных маршрутизаторов для повышения качества и скорости приема, передачи и обработки данных скорость и качество обмена данными между таможенными объектами увеличились в 2-3 раза.
Обсуждалась проделанная работа и имеющиеся недостатки, а также внесены необходимые предложения и рекомендации по формированию нетерпимого отношения к коррупции в таможенной системе, устранению коррупционных факторов в сфере таможенного дела, установлению системных мер по изучению общественного мнения по этому поводу.