Божхоначилар 15,3 миллиард сўмлик парфюмерия воситаларининг сохта транзитини фош этишди
Давлат божхона хизмати органлари ходимлари республикамизлан транзит тарзида олиб ўтилаётган товарларни юртимиз ҳудудида тушириб қолдириб, ноқонуний равишда ички бозорга йўналтиришга бўлган уринишни бартараф этишди.
Божхоначилар 15,3 миллиард сўмлик парфюмерия  воситаларининг сохта транзитини фош этишди
Давлат божхона қўмитасининг тезкор тузилмалари томонидан ўтказилган навбатдаги тезкор тадбирда республика ҳудудига транзит равишда олиб кирилиб, гўёки қўшни давлатга олиб чиқилиши режалаштирилган товар-моддий бойликларни ички ҳудудда тушириб қолдирилганлиги фош қилинди.
Бирлашган Араб Амирликларидан юк автотранспорт воситасида келтирилаётган, ҳужжатларга кўра 48 минг 341 АҚШ доллари қийматидаги салкам 26 тонна оғирликдаги парфюмерия воситалари дастлаб Бухоро вилояти божхона бошқармаси “Олот” чегара-божхона пости орқали республикамиз ҳудудига киради.
Транзит тарзида ҳаракатланаёган мазкур юклар қўшни давлатга чиқиши учун Фарғона вилоятидаги “Ўзбекистон” чегара божхона постига йўналтирилади.
Аммо, тезкор маълумотлар асосида мазкур юк автотранспорт воситаси Тошкент вилоятининг Ангрен шаҳри ҳудудида божхона ходимлари томонидан тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилади. Натижада, тегишли ҳужжатларга мувофиқ автомашинага ортилган парфюмерия воситаларининг катта қисми йўл давомида тушириб қолдирилганлиги маълум бўлди.
Олиб борилган тезкор-қидирув тадбирларидан сўнг юк автотранспорт воситасидаги парфюмерия товарлари пойтахтимизнинг Сергели туманидаги омборлардан бирига ноқонуний равишда тушириб қолдирилганлиги аниқланди.
Шундай қилиб, мазкур тезкор тадбир натижасида сифатини ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган 95 минг 577 дона парфюмерия воситаларининг яширин айланмасига чек қўйилди.
Қиймати салкам 15,3 млрд. сўмни ташкил қилаётган мазкур товарларнинг эгаси ҳам аниқланиб, ушбу шахсга нисбатан тегишли процессуал хужжатлар расмийлаштирилди.
Ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, республикамиз божхоначилари томонидан жорий йилнинг ўтган даври мобайнида аниқланган 7824 та контрабанда ва божхона қонунбузилиши ҳолатларида қиймати 574 млрд. сўмдан зиёд бўлган товар-моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилган.

Таможенники разоблачили преступную схему с транзитом товаров на 15,3 млрд. сумов
В ходе очередного оперативного мероприятия, проведенного оперативными подразделениями Государственного таможенного комитета, выявлен факт выгрузки товаров на внутренней территории страны следовавших транзитом через республику.
Следовавшее из Объединенных Арабских Эмиратов грузовое автотранспортное средство, согласно документам, с парфюмерными средствами весом около 26 тонн, стоимостью 48 341 долларов США, въезжают в страну через приграничный таможенный пост «Алат».
Следовавший транзитом груз, для выезда в соседнее государство перенаправляется на приграничный таможенный пост «Узбекистан» в Ферганской области.
Однако, вследствие получения оперативной информации грузовой автомобиль был остановлен оперативными сотрудниками на территории города Ангрен Ташкентской области и осмотрен в установленном порядке. В результате выяснилось, что большая часть погруженных в автомобиль товаров в виде парфюмерных принадлежностей, были выгружены на пути на таможенный пост.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что товары были ранее незаконно выгружены на одном из складов в Сергелийском районе столицы.
Таким образом, в результате проведенного оперативного мероприятия предотвращен незаконный оборот около 96 000 единиц (95 577) парфюмерных средств без наличия гарантии качества и соответствующих документов.
Также в ходе таможенных проверок был установлен и владелец товаров общей стоимостью около 15,3 миллиардов сумов, в отношении которого были составлены соответствующие процессуальные документы.
В настоящее время по выявленному факту таможенными органами проводятся доследственные проверки.
Следует отметить, что за истекший период текущего года в выявленных таможенными органами республики 7824 случаях нарушений таможенного законодательства, предотвращен незаконный оборот товарно-материальных ценностей на общую сумму более 574 миллиардов сумов.