Божхоначилар 5,3 кг. зиёд гашиш ва опийнинг ноқонуний айланмасига чек қўйишди
Республикамиз божхоначилари гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига доир йирик қонунбузарлик ҳолатини фош қилишди.
Божхоначилар 5,3 кг. зиёд гашиш ва опийнинг  ноқонуний айланмасига чек қўйишди
Давлат божхона қўмитасининг “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплекси тезкор тузилмалари томонидан Давлат хавфсизлик хизмати билан ҳамкорликда пойтахтимизнинг Чилонзор туманида кўп босқичли тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбирда аввалдан кузатувга олинган фуқаро бошқарувидаги “Кобальт” автомашинаси тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, автомашина салонида жами 3 бўлакдан иборат 82 гр. оғирликдаги гашиш гиёҳвандлик воситаси ҳамда уларни ўлчашда фойдаланилган кичик электрон тарози борлиги аниқланди.
Шундан сўнг тезкор тадбир давом эттирилиб, Чилонзор туманида яна бир шахс қўлга олинди. Унинг ёнидаги қўл сумкаси кўздан кечирилганида, ушбу шахс 9 дона ўрамларда гиёҳвандлик воситаларини олиб кетаётганлиги фош бўлди.
Экспертиза хулосасига кўра, мазкур ўрамлардаги моддалар 5 кг. 219 гр.дан зиёд “гашиш” ва 29,68 гр. оғирликдаги “опий” гиёҳвандлик моддаси бўлиб чиқди.
Таъкидлаш жоизки, республикамиз божхоначилари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда жорий йилнинг ўтган 8 ойи мобайнида оғирлиги 271 кг.дан ортиқ гиёҳвандилик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилган.

Из незаконного оборота изъято более 5,3 килограммов наркотиков
Оперативными подразделениями Специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО» Государственного таможенного комитета во взаимодействии со Службой государственной безопасности проведено многоэтапное оперативное мероприятие в Чиланзарском районе столицы.
В ходе мероприятия в установленном порядке был остановлен и досмотрен автомобиль марки «Chevrolet Cobalt» за рулем которого находился один из ранее наблюдаемых лиц. В результате досмотра в салоне автомобиля были обнаружены 3 свертка в общей сложности с 82 граммами наркотического средства гашиш и использованные при их взвешивании одни карманные электронные весы.
После чего, оперативное мероприятие было продолжено и на территории Чиланзарского района был задержан еще один подозреваемый.  При осмотре, внутри сумки гражданина были обнаружены 9 свертков с похожими на наркотические средства веществами.
По результатам проведенной экспертизы было установлено, что вещества, находившиеся в свертках, являются наркотическими средствами гашиш, общим весом около 5 килограммов 220 граммов и опий весом 29,68 грамма.
В настоящее время по выявленному факту таможенными органами возбуждено Уголовное дело.
Следует отметить, что за истекшие 8 месяцев текущего года таможенниками нашей республики во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов предотвращен незаконный оборот более 271 килограмма наркотических средств.