Божхоначилар қарийб 11,9 млрд. сўмлик товарларни алмаштириб қўйиш операциясини фош қилишди
Республикамиз божхоначилари хориждан келтирилган товарлар учун божхона тўловларидан бўйин товлаш мақсадида содир этилган навбатдаги найрангга чек қўйишди.
Давлат божхона қўмитаси ва унинг Фарғона, Навоий, Наманган ва Самарқанд вилоятлари бўйича бошқармалари тезкор тузилмалари томонидан ўтказилган кенг қамровли тезкор тадбирлар давомида республика ҳудудига импорт тарзида олиб кирилган товар-моддий бойликларини божхона расмийлаштирувига қадар алмаштириб қўйишга бўлган уринишларга чек қўйилди.
Гап шундаки, Тошкент вилоятида рўйхатдан ўтказилган тадбиркорлик субъектларидан бирининг номига хориждан келтирилган юк контейнеридаги товарлар, яъни косметика ва пардоз воситалари белгиланган тартибда расмийлаштириш учун “Қўқон” ташқи иқтисодий фаолият божхона постига йўналтирилади.
Аммо, мазкур контейнердаги товарлар белгиланган тартибда кўздан кечирилганида эса, косметика ва пардоз воситалари ўрнига салкам 1,5 тонна шиша идишлар ҳамда 21 тоннадан зиёд кир ювиш кукунлари ортилганлиги аниқланди. Бу эса юклар йўл давомида алмаштириб қўйилганлигини англатар эди.
Мазкур контейнердаги товарлар дастлаб пойтахтнинг Бектемир туманидаги омборлардан бирига тушириб қолдирилган ва бу ердан товарлар бошқа транспорт воситасига ортилиб, олиб чиқиб кетилганлиги маълум бўлди.
Қарангки, юклар Самарқанд вилояти Ургут туманидаги тадбиркорлардан бирининг омборига туширилган экан.
Мазкур омбор белгиланган тартибда кўздан кечирилганида, бу ерда 461 турдаги салкам 721 минг дона косметика ва пардоз воситалари, шунингдек шиша идишлар ва кир ювиш кукунлари сақланаётганлиги аниқланди.
Ушбу товарларнинг умумий қиймати эса 11 млрд. 881 млн. 700 минг сўмни ташкил қилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, йил бошидан буён республикамиз божхоначилари томонидан аниқланган 7700 дан ортиқ божхона қонунбузилиши ҳолатларида 547 млрд. сўмлик товарларнинг ноқонуний олиб ўтилишига чек қўйилган.

Таможенники выявили факт подмены товаров на сумму около 11,9 миллиардов сумов
В результате масштабных оперативных мероприятий, проведенных оперативными подразделениями Государственного таможенного комитета и его территориальных управлений по Ферганской, Навоийской, Наманганской и Самаркандской областям, предотвращены попытки подмены импортированных на территорию республики товарно-материальных ценностей до таможенного оформления.
Дело в том, что прибывший из-за границы на имя одного из субъектов предпринимательства зарегистрированных в Ташкентской области контейнер, с такими товарами, как косметика и парфюмерные средства, направляется на таможенный пост внешнеэкономической деятельности «Каканд» для оформления.
Однако, при досмотре товаров в установленном порядке выяснилось, что вместо косметики и парфюмерных средств в контейнере находились 1,5 тонны стеклянной посуды и более 21 тонны стирального порошка. А это означало, что товары по пути были заменены на другие.
Затем формируется оперативная группа для выяснения всей ситуации. Было установлено, что товары, изначально находившиеся в контейнере, были выгружены на одном из складов в Бектемирском районе столицы.
По выявленному факту были проведены незамедлительные поисковые работы, и данный склад был немедленно осмотрен. Однако, выгруженные товары на тот момент уже были погружены в другое транспортное средство и вывезены со склада.
Сотрудники оперативных подразделений вычисляют местонахождение транспортного средства, на котором и были вывезены товары. Выяснилось, что груз был выгружен на складе одного из предпринимателей в Ургутском районе Самаркандской области.
При осмотре на складе были обнаружены около 721 000 единицы косметических и парфюмерных средств более 460 наименований, а также различная посуда, изготовленная из стекла и стиральные порошки.
Общая стоимость обнаруженных товаров составила 11 миллиардов 881 миллион 700 тысяч сумов.
В настоящее время по выявленному факту таможенными органами возбуждено Уголовное дело.
Следует отметить, что с начала текущего года в выявленных таможенными органами республики 7700 случаях правонарушений, предотвращено незаконное перемещение товарно-материальных ценностей на общую сумму 547 миллиардов сумов.