Давлат божхона қўмитасида Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди
1520
Шу кунларда “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик” шиори остида мустақилигимизнинг 30 йиллиги юртимиз бўйлаб кенг нишонланмоқда. Энг улуғ, энг азиз айёмни давлат божхона хизмати органлари ҳам улкан ютуқлар ва юқори натижалар билан қарши олмоқда.
Шу муносабат билан Давлат божхона қўмитасида ҳам Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллигига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Давлатимиз мадҳияси садолари остида бошланган тадбирда Давлат божхона қўмитаси раҳбарияти ва шахсий таркиби, божхона фахрийлари ва кенг жамоатчилик вакиллари иштирок этди.
Соҳада Муҳтарам Президентимиз Шавкат Мирзиёев бошчиликларида амалга оширилаётган туб ислоҳотлар “рақамли божхона” тамойилини кенг тадбиқ этишда, божхона назорати ва расмийлаштируви жараёнларининг янада шаффоф ва тезкорлигини таъминлашда, мамлакатимизнинг иқтисодий хавфсизилигини сўз сиз ҳимоя қилишда ҳал қилувчи аҳамият касб этмоқда.
Амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида давлат бюджетига ундириладиган божхона тўловлари миқдори ҳам йилдан йилга ошиб бормоқда.
Божхона органлари томонидан давлат бюджетига 2017 йилда 7,6 трлн сўм ундирилган бўлса, 2021 йилнинг ўтган даврида бу кўрсаткич  20,5  трлн. сўмни ташкил қилди.
Жорий йилнинг ўтган даври мобайнида давлат божхона хизмати органлари томонидан аниқланган 7254 та божхона қонунбузилиши ҳолатларида қиймати 523.5 млрд. сўмлик товарларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди. Жумладан, 312 та ҳолатда 271,4 кг. дан ортиқ гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний олиб ўтилиши фош қилинди.
Тизимда виждонан ва садоқат намунасини кўрсатиб хизмат қилиб келаётган ходимлар ҳамиша давлатимизнинг, Президентимизнинг юксак эътиборида.
Байрам арафасида Ўзбекистон Республикаси Президентнинг фармонига мувофиқ 12 нафар божхона тизими раҳбар ва ходимларининг давлатимизнинг юксак мукофотларига сазовор бўлгани ҳам фикримиз тасдиғидир. Тадбирда ушбу орден ва медаллар тантанали равишда ўз эгаларига топширилди.
Шунингдек, бир гуруҳ божхона ходимлари Ўзбекистон Республикаси Мустақилллигининг 30 йиллиги эсдалик нишонлари билан тақдирланишди.
*
Бундан ташқари хизматда юксак натижаларга эришган қатор ходимларга “Божхона хизмати аълочиси” кўкрак нишонлари ва навбатдаги махсус унвонлар тақдим қилинди.

В Государственном таможенном комитете прошло торжественное мероприятие, посвященное 30-летию Независимости Республики Узбекистан
11441
В этой связи в Государственном таможенном комитете прошло торжественное мероприятие, посвященное 30-летию Независимости Республики Узбекистан.
В мероприятии, которое началось с торжественного исполнения государственного гимна, приняли участие руководство и личный состав Государственного таможенного комитета, ветераны таможенной службы и представители широкой общественности.
Радикальные реформы в сфере проводимые под руководством нашего уважаемого Президента играют ключевую роль в повсеместном внедрении принципа «цифровой таможни», обеспечении большей прозрачности и скорости процессов таможенного контроля и оформления, защите экономической безопасности нашего государства.
В результате проводимых реформ размер таможенных платежей, взимаемых в государственный бюджет, также увеличивается из года в год.
Если в 2017 году таможенными органами в государственный бюджет было взыскано 7,6 триллионов сумов, то в 2021 году этот показатель составил 20,5 трлн сумов.
За прошедший период текущего года в 7254 выявленных случаях нарушений таможенного законодательства из незаконного оборота изъято товарно-материальных ценностей на 523,5 млрд. сумов. В частности, в результате проведенных своевременных оперативных мероприятий в 312 выявленных случаях нарушений таможенного законодательства предотвращен незаконный оборот около 272 кг наркотических средств.
Сотрудники, служащие в системе, показывая личный пример честности, исполнения воинского долга и самоотверженности, всегда находятся в центре внимания нашего государства, нашего Президента.
Накануне праздника в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан 12 руководителей и сотрудников таможенных органов награждены высокими государственными наградами. На мероприятии ордена и медали были торжественно вручены своим владельцам.
Кроме того, группе таможенников были вручены почётные памятные знаки в честь 30-летия Независимости Республики Узбекистан.
*
Вместе с тем ряду сотрудникам, добившихся высоких результатов во время службы, были торжественно вручены нагрудные знаки «Отличник таможенной службы» и очередные воинские звания.