Божхоначилар қарийб 100 кг гиёҳвандлик воситалари контрабандасини фош этишди
Республикамиз божхоначилари томонидан гиёҳвандлик воситаларини божхона чегаралари орқали ноқонуний равишда олиб ўтилишига қарши тезкор чора-тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Сурхондарё вилояти божхона бошқармасининг “Сариосиё” чегара божхона постига жорий йилнинг 25 август куни тунги соат 3.30 ларда қўшни давлат фуқароси бошқарувидаги  “Merсedes-Benz” русумли юк автотранспорт воситаси кириб келади.
Бир қарашда қонунбузарлик аломатлари кўзга ташланмайди. Ҳайдовчи ҳужжатларда кўрсатилганидек, автотранспорт воситасига 20 тонна оғирликдаги ип калава юкланганини маълум қилади.
Аммо, божхона ходимларининг ҳушёрлиги сабабли ушбу автотранспорт воситасининг тиркамаси белгиланган тартибда хизмат ити кўмагида божхона кўригидан ўтказилганида, тиркаманинг олд томони пастки қисмига хуфёна тарзда жами 93 дона полиэтилен ўрамлар яширилгани фош қилинди.
Мазкур ўрамлар белгиланган тартибда очиб кўрилганида эса, яшил ва қизил ранглардаги 82 та ўрамга 85 кг. 505 гр. оғирликдаги “героин” ҳамда 11 дона сариқ рангли ўрамга 11 кг. 425 гр. оғирликдаги гашиш гиёҳвандлик воситаси жойланганлиги маълум бўлди.
Шундай қилиб, мазкур ҳолатда жами 96 кг. 930 гр. оғирликдаги гиёҳвандлик воситаларининг республикамиз ҳудудига яширинча олиб кирилишининг олди олинди.
Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан жиноят иши қўзғатилди.
Таъкидлаш жоизки, республикамиз божхоначилари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи турли идоралар билан ҳамкорликда жорий йилнинг ўтган даври мобайнида аниқланган 300 дан ортиқ қонунбузарлик ҳолатларида оғирлиги 260 кг.дан зиёд гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилган.

Предотвращена попытка сокрытого ввоза около 100 килограммов наркотических средств
Общеизвестно, что одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного ввоза, оборота, хранения и выращивания наркотиков.
На днях, сотрудниками приграничного таможенного поста «Сариасия» Сурхандарьинского областного таможенного управления выявлен факт попытки провоза крупной партии наркотических средств.
На территорию приграничного таможенного поста 25 августа текущего года в 3:30 ночи прибывает грузовое автотранспортное средство марки “Merсedes-Benz” управляемое гражданином соседнего государства.
На первый взгляд никаких противоправных действий замечено не было. Водитель сообщает, что автомобиль загружен 20 тоннами пряжи, как и заявлено в документах.
Однако, благодаря бдительности таможенников, при проведении в установленном порядке досмотра прицепа транспортного средства с помощью служебной собаки, выяснилось, что в передней части прицепа под напольным покрытием были тайно спрятаны 93 единицы полиэтиленовых свертка.
При вскрытии обнаруженных свертков было установлено, что в 82 свертках зеленого и красного цвета находилось наркотическое средство героин общим весом 85 килограммов 505 граммов, а в остальных 11 свертках желтого цвета наркотическое средство гашиш общим весом 11 килограммов 425 граммов.
Таким образом, в данном случае своевременно предотвращена попытка сокрытого ввоза на территорию нашей республики в общей сложности 96 кг. 930 гр. наркотических средств.
В настоящее время по выявленному факту преступления таможенными органами возбуждено уголовное дело.
Важно отметить, что за истекший период текущего года таможенниками нашей республики во взаимодействии с другими правоохранительными органами предотвращен незаконный оборот более 260 кг наркотических средств в чуть более 300 выявленных случаях нарушений таможенного законодательства.